6. BPD: Spadochroniarze w Nowej Dębie

5ds_1796

Prawie pół tysiąca spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej intensywnie szkoli się na poligonie w Nowej Dębie.

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej szlifują umiejętności niezbędne do wykonania zadań bojowych w typowych dla tego rodzaju wojsk działaniach. Spadochroniarze skoncentrowali się więc na wykonywaniu strzelań amunicją bojową w składzie pododdziału, technik szturmowania budynków, sprawdzenia terenu czy prowadzenia obrony i organizowania zasadzek na pododdziały przeciwnika. Doskonalą także indywidualne umiejętności posługiwania się technikami linowymi. Spadochroniarze przeszli także trening z zakresu obrony przed bronią masowego rażenia.

Jednym z jego elementów było pokonywanie toru napalmowego. Składa się on z kilkunastu różnych przeszkód, na których pali się napalm. Kleista maź płonie w temperaturze 800 stopni Celsjusza, a spalaniu towarzyszą nieprzyjemny zapach i gryzący dym. W założonych maskach przeciwgazowych żołnierze muszą pokonać ten około stumetrowy odcinek w jak najkrótszym czasie.

Szkolenie w Nowej Dębie nie jest pierwszym poligonem w tym roku, na jakim wykonywali swoje zadania spadochroniarze. Niedawno krakowscy żołnierze powrócili z poligonu w Żaganiu, zaś na Podkarpaciu zostaną jeszcze przez tydzień.

Źródło: 6. BPD
Tekst: kpt. Marcin Gil
Zdjęcia: Mariusz Bieniek