Kategorie
Statystyki lotnisk

Lotnisko Gdańsk bije kolejne rekordy!

gdansk siatka

Dzisiaj (21.01) odbyła się konferencja prasowa, na której Zarząd Portu Lotniczego Gdańsk podsumował 2015 rok.

„Za nami kolejny fantastyczny rok Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Po spektakularnym wręcz wzroście w 2014 roku i przekroczeniu po raz pierwszy w naszej historii liczby 3 mln pasażerów, nasze ambitne plany na początku 2015 roku zakładały cel obsłużenia tym razem około 3,5 miliona pasażerów. Po kilku miesiącach ciągłego wzrostu musieliśmy już zweryfikować nasze prognozy. W ciągu całego 2015 roku gdańskie lotnisko obsłużyło aż 3.706.108 pasażerów, co oznacza wzrost na poziomie 12,7%!”- powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

W dotychczasowej historii gdańskiego lotniska nie udawało się nigdy przekroczyć granicy 400 tysięcy pasażerów w skali miesiąca. W 2015 roku poziom ten został przekroczony aż dwukrotnie, w lipcu i sierpniu. Ten pierwszy wakacyjny miesiąc wyznaczył więc nowy rekord do pobicia, którym jest 428 tys. pasażerów.

Wspomniane osiągnięcia ruchowe zostały osiągnięte pomimo remontowanej w 2015 roku drogi startowej. Prace te związane były z niezwykle trudną pod względem logistycznym inwestycją podniesienia kategorii lotniska. W trakcie całego procesu inwestycyjnego udało się ograniczyć zamknięcie lotniska dla ruchu lotniczego zaledwie na jeden weekend. Dzięki tej inwestycji już w okresie zimowym 2015 roku gdańskie lotnisko funkcjonowało w drugiej kategorii podejścia ILS, co znacznie ograniczyło problemy z odwoływanymi operacjami lotniczymi z powodów złych warunków atmosferycznych.

Całość inwestycji wyniosła około 70 milionów złotych i została sfinansowana ze środków własnych Spółki oraz dotacji UE.

Kolejną z najważniejszych inwestycji ubiegłego roku było oddanie nowej części Terminalu Pasażerskiego T2. Dzięki tej wartej około 104 milionów złotych inwestycji, całkowicie sfinansowanej ze środków własnych Spółki, już od września 2015 roku Terminal Pasażerski zyskał nową część przylotową, która dotychczas znajdowała się w starym Terminalu Pasażerskim T1.

Mimo realizacji i przede wszystkim finansowania tak dużych i niezwykle ważnych inwestycji, Port Lotniczy Gdańsk osiągnął bardzo dobry wynik finansowy.

„Zgodnie ze wstępnymi danymi finansowymi, w 2015 roku osiągnęliśmy zysk netto na poziomie niemal 24 milionów złotych. Pamiętajmy, że jako Spółka nie tylko sami finansujemy swoją działalność, pokrywając m.in. coraz większe koszty związane z bieżącym utrzymaniem rosnącej infrastruktury, ale również spłacamy zobowiązania finansowe zaciągnięte na realizację największego w historii Spółki programu inwestycyjnego. Od kilku lat oddajemy do użytku nowe elementy infrastruktury, zmieniając gdańskie lotnisko w nowoczesny europejski regionalny port lotniczy.
Spłacamy coraz większe zobowiązania finanansowe z własnych środków, a jeszcze jesteśmy w stanie dodatkowo wygenerować znaczący zysk netto!” – komentuje Prezes Kloskowski.

Oczywiście oprócz wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów oraz rozwoju infrastruktury lotniskowej, Port Lotniczy Gdańsk stale rozwija swoją siatkę połączeń. W 2015 roku siatka lotów bezpośrednich z Gdańska wzbogaciła się o połączenia do:

Alicante (Ryanair),
Frankfurtu Hahn, Billund, Aberdeen, Brukseli, Reikjawiku (Wizz Air),
Krakowa (PLL LOT),
Helsinek (Finnair).

Aktualnie, w ruchu regularnym, z Gdańska polecieć można do 54 lotnisk zlokalizowanych w 14 krajach.

„Patrząc na nasze dotychczasowe wyniki zarówno ruchowe, jak i również bardzo ważne wyniki finansowe możemy z całą pewnością stwierdzić, że Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy należy do ścisłej czołówki najprężniej rozwijających się lotnisk w naszym kraju”. – powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Źródło / Autor: Lotnisko Gdańsk

Zdjęcie: Lotnisko Gdańsk

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat