4. SLSz: Hangary dla Masterów

dsc_8488

Na dęblińskim lotnisku dobiega końca budowa ośmiu hangarów typu lekkiego na potrzeby samolotów M-346. Inwestycja związana jest z dostosowaniem infrastruktury lotniskowej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego do wymagań systemu szkolenia zaawansowanego AJT.

W hangarach o powierzchni 450 m2 każdy, przechowywane będą samoloty szkolenia zaawansowanego M-346. Hangary składają się z metalowej konstrukcji oraz pokrycia z blachy. Wyposażone są instalację elektryczną i przeciwpożarową. Mają też automatyczne bramy wjazdowe i wyjazdowe dzięki czemu piloci będą mogli wjeżdżać samolotami bezpośrednio z drogi kołowania. Przeznaczone są do całorocznego przechowywania oraz bieżącej obsługi samolotów. Wnętrze obiektów ma za zadanie zabezpieczyć samoloty oraz personel techniczny przed czynnikami atmosferycznymi.  Hangary zostaną oddane do użytku w pierwszej połowie br.

Zakłada się, iż wszystkie kluczowe inwestycje na dęblińskim lotnisku zostaną zakończone w 2016 roku. Zgodnie z dwustronną polsko-włosko umową 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego otrzyma 8 samolotów M-346. Pierwsze dwa z zakupionych Masterów wylądują w Dęblinie już w listopadzie br.
Aktualnie na szkoleniu we Włoszech przebywa pierwsza grupa pilotów i specjalistów SIL z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Posiadanie zaawansowanego systemu szkolenia AJT oraz nowoczesnej infrastruktury pozwoli 4. Skrzydłu Lotnictwa Szkolnego dołączyć do najnowocześniejszych ośrodków szkolenia lotniczego w Europie.

Źródło: 4. SLSz
Autor: mjr Grzegorz Grabarczuk / 4. SLSz
Zdjęcie: mjr Grzegorz Grabarczuk / 4. SLSz