6. BPD: Ogniowy poligon spadochroniarzy

5d3_4245

Spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej zakończyli pierwsze w tym roku szkolenie poligonowe.

Jako pierwsi w 2016 roku na poligon ruszyli żołnierze krakowskiego 6 batalionu dowodzenia. W czasie tygodniowego zgrupowania, zorganizowanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Żaganiu, skupiono się głównie na doskonaleniu umiejętności prowadzenia ognia z broni strzeleckiej. Spadochroniarze wykonywali strzelania indywidualne amunicją bojową w dzień i w nocy. Szlifowano także elementy działania wojsk powietrznodesantowych na polu walki w czasie zajęć taktycznych.

6 batalion dowodzenia to jednostka złożona ze specjalistów różnych rodzajów wojsk, stąd też duży nacisk szkoleniowy położono na rozwijanie takich właśnie umiejętności. I tak w czasie pobytu na poligonie w Żaganiu zorganizowane zostały także zajęcia dla logistyków i łącznościowców, a saperzy doskonalili swoje umiejętności w budowaniu zapór inżynieryjnych. Zorganizowane zostały także zajęcia pokazowe w zakresie wykonywania prac minersko-zaporowych. Ich celem było przedstawienie optymalnych form organizowania i prowadzenia szkolenia. W czasie zajęć wykonywano m.in. okopy, ukrycia i schrony przy użyciu materiałów wybuchowych. W szkoleniu oprócz kompanii saperów z 6 batalionu dowodzenia uczestniczyli także dowódcy plutonów i drużyn ze wszystkich jednostek 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Spadochroniarzy z „dowodzenia” na poligonie w Żaganiu zmienili ich koledzy z 6 batalionu logistycznego, a jednostki brygady jeszcze w styczniu „zameldują się” także w Nowej Dębie.

Źródło: 6. BPD
Tekst: kpt. Marcin Gil
Zdjęcie: Mariusz Bieniek