DGRSZ: Zakończenie #PantherAssurance w Skwierzynie

patriotyend

Zakończył się trening polskich i amerykańskich przeciwlotników pk. Panther Assurance. 16 stycznia 2016 roku w Skwierzynie ćwiczących żołnierzy odwiedził minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

Jesteśmy po demonstracji końcowej fazy ćwiczeń. Pozostajemy pod wrażeniem skuteczności działania rakiet Patriot oraz polskiego sprzętu. Ale również pod wrażeniem szybkości przemieszczenia baterii, sprawności działania obu stron, co daje nadzieję na dobre współdziałanie w sytuacji ewentualnego zagrożenia bezpieczeństwa – podkreślił szef resortu obrony.

Minister Macierewicz zapoznał się z przebiegiem polsko-amerykańskiego treningu oraz z głównymi zadaniami wykonywanymi przez żołnierzy podczas jego trwania. Na stanowisku kierowania i dowodzenia obserwował symulację działań pododdziałów rakietowych w walce z przeciwnikiem lotniczym. Szkolenie w Skwierzynie było jednym z przeszło 150 międzynarodowych przedsięwzięć szkoleniowych z udziałem jednostek wojskowych Dowództwa Generalnego RSZ zaplanowanych na ten rok. To konsekwentna realizacja postanowień ze szczytu NATO w Newport w 2014 roku.

Od 12 do 16 stycznia br. żołnierze ze 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej ćwiczyli wspólnie ze stacjonującymi na co dzień w Baumholder w Niemczech Amerykanami z 5-7 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej (bAP). Doskonalili swoje umiejętności w zakresie planowania i prowadzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ważnych obiektów, trenowali odpieranie symulowanych ataków lotniczych, zmianę stanowisk ogniowych, załadunek i rozładunek wyrzutni, ochronę sił własnych, ostrzeganie i alarmowanie. Ważnym elementem szkolenia było także wsparcie państwa gospodarza dla wojsk sojuszniczych działających na terytorium RP, tzw. Host Nation Support HNS.

W manewrach wykorzystane zostały m.in. Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy S-125 Newa SC z pojazdami i sprzętem towarzyszącym, a także system Patriot z baterii 5-7 bAP. Ćwiczenie miało charakter defensywny i nie wykonywano praktycznie strzelań rakietowych.

Styczniowe ćwiczenia to kontynuacja rotacyjnego szkolenia polsko-amerykańskiego z wykorzystaniem baterii Patriot, które rozpoczęło się w 2010 roku w Morągu. Wpisuje się w systematyczny rozwój polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, której ważnym elementem jest obrona powietrzna i przeciwrakietowa. Do tej pory partnerzy amerykańscy przeprowadzili 12 rotacji pododdziałów obrony powietrznej, które za każdym razem łączono ze szkoleniem specjalistów z dywizjonów 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej OP.

Źródło / Autor: DGRSZ
Zdjęcie: DGRSZ