Wizz Air: 30% wzrost w Polsce w 2015 roku

Wizz Air logo

Wizz Air, największa niskokosztowa linia lotnicza w Europie Środkowo-Wschodniej, nadal świętuje osiagnięcie znaczących kamieni milowych w Polsce w 2015 roku umacniajac swoją pozycję na największym dla firmy rynku.

Pierwszym pasażerem linii Wizz Air była osoba podróżująca w 2004 roku z lotniska w Katowicach do Londynu. Jedenaście lat później, 100-milionowym pasażerem linii okazał się podróżny lecący z Londynu Luton na lotnisko Chopina w Warszawie w październiku 2015 roku. W czasie działalności firmy ponad 40 milionów pasażerów skorzystało z usług linii Wizz Air operującej z 7 lotnisk w Polsce.

Wizz Air osiągnął 30% wzrost liczby pasażerów w 2015 roku w Polsce w porównaniu do wyników z 2014 roku. W minionym roku z oferty tanich połączeń linii skorzystało 6.1 mln osób podczas gdy w 2014 roku ta liczba wyniosła 4.7 mln.

Polska to kraj, w którym linia Wizz Air zainaugurowała swoją działalność, więc jest to miejsce dla nas niezwykle wyjątkowe” powiedział József Váradi, prezes Wizz Air. “Na przestrzeni 11 lat, zyskaliśmy zaufanie polskich pasażerów co pozwoliło nam na ciągły rozwój oferty w tym kraju. Zamierzamy kontynuować rozbudowę naszej siatki tanich połączeń z Polski zachowując jednocześnie doskonały serwis na pokładzie każdego samolotu lecącego z logo Wizz Air.”

Wśród ważnych osiągnięć linii Wizz Air w Polsce w 2015 roku należy wymienić otwarcie nowych połączeń i baz, a także dodanie nowych samolotów do polskiej floty.

W 2015 roku firma Wizz Air wzbogaciła gdańską bazę o szóstą maszynę typu A320 i ogłosiła, że w maju 2016 roku szósty samolot zostanie dodany do bazy w Warszawie. Kolejny samolot został dołączony również przy okazji otwarcia bazy w Lublinie we wrześniu ubiegłego roku. Ponadto w 2016 roku linia planuje zasilić polską bazę dwiema nowymi maszynami typu Airbus A321ceo, z których każda dysponuje 230 miejscami na pokładzie. Na koniec 2015 roku flota Wizz Air we wszystkich sześciu bazach w Polsce liczyła w sumie 19 samolotów.

Do nowych połączeń zostały włączone: Warszawa – Alicante, Bazylea, Birmingham, Katania, Dortmund, Genewa, Larnaka, Lizbona, Malta, Sztokholm Skavsta, Stavanger, Turyn i Werona; Gdańsk – Aberdeen, Billund, Bruksela Charleroi, Frankfurt Hahn, Rejkiawik i Molde; Katowice – Belfast, Bolonia, Bristol; Lublin – Doncaster Sheffield, Glasgow i Sztokholm Skavsta; Wrocław – Sztokholm Skavsta oraz Poznań – Birmingham i Malmo. Obecnie Wizz Air lata z Polski na 121 trasach do 22 krajów.

W skali globalnej Wizz Air odnotował 22% wzrost liczby pasażerów w 2015 roku (przewożąc 19.2 mln osób) w stosunku do wyniku z 2014 roku (15.8 mln).

Niskie ceny są głównym i niezmiennym kryterium, jakim kieruja się podróżni przy wyborze przewoźnika” powiedział József Váradi. “Dlatego nasza oferta tanich biletów z szerokim wachlarzem możliwości, takich jak np. 32-kilogramowy bagaż, Priority Boarding lub miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi, korzystnie wpływa na dynamikę rozwoju rynku linii lotniczych operujących na trasach z oraz do Europy Środkowo-Wschodniej oraz stymuluje wzrost gospodarczy wszędzie tam, gdzie docierają nasze samoloty.”

Kolejnym ważnym wydarzeniem w 2015 roku był udany debiut linii na londyńskiej giełdzie i zamówienie 110 samolotów typu Airbus A321neo umożliwiając przewoźnikowi wiekszą elastyczność w zarządzaniu ruchem pasażerów (dostawy od 2019 do 2024 roku).

Nowe usługi wprowadzone w 2015 roku to przydział miejsc, opcja Priority Boarding rozszerzona o drugi bagaż podręczny oraz taryfa “Plus” z 32-kilogramowym bagażem rejestrowanym, dużym bagażem podręcznym, Priority Boarding i możliwością odprawy na lotnisku.

Wychodząc naprzeciw zmieniającym się trendom oraz mając na celu spełnianie oczekiwań swoich klientów firma Wizz Air przeprowadziła również odświeżenie barw marki i samolotów. Linia uatrakcyjniła także swoją witrynę internetową, która dostępna jest obecnie w 23 językach oraz w wersji zoptymalizowanej do urządzeń mobilnych z aplikacjami dostosowanymi do systemów IOS i Android.

W listopadzie, Wizz Air jako pierwszy niskokosztowy przewoźnik w Europie rozpoczął loty maszynami typu Airbus A321ceo z 230 miejscami, które w porównaniu z poprzednim modelem (A320) mogą zabrać na swój pokład o 50 osób wiecej, co redukuje koszty eksploatacji. Wprowadzenie większych samolotów jest gwarancją utrzymywania się niskich cen w ofercie Wizz Air.

Linia została doceniona przez magazyn Air Transport World. W uznaniu za swoje sukcesy w 2015 roku firma Wizz Air otrzymała tytuł Value Airline of the Year.

Źródło / Autor: Wizz Air

Zdjęcie: Wizz Air