Francja potwierdza zamówienie na osiem tankowców Airbus A330 MRTT

A330 MRTT

Airbus Defence and Space otrzymał od francuskiej agencji uzbrojenia (DGA) wiążące zamówienie na osiem kolejnych wielofunkcyjnych tankowców-transportowców A330 MRTT. Jest to druga transza wieloletniego kontraktu na 12 samolotów A330 MRTT podpisanego przez francuskie Ministerstwo Obrony w listopadzie 2014 r., która zwiększa łączną liczbę wiążących zamówień do dziewięciu. Pozostałe trzy zamówienia mają zostać potwierdzone w 2018 r., co umożliwi dostarczenie 12 maszyn przed 2025 r.

Pierwszy A330 MRTT zostanie dostarczony Francji w 2018 r., drugi w 2019 r., a pozostałe po dwa w kolejnych latach.

A330 MRTT w służbie francuskich sił zbrojnych będzie napędzany silnikami Rolls-Royce Trent 700 i wyposażony w kombinację systemu z przewodem sztywnym (Airbus Refuelling Boom System) oraz podwieszanych pod skrzydłami zbiorników paliwa z przewodem giętkim. Samoloty będzie można konfigurować na różne sposoby, m.in. w układzie do przewożenia nawet 271 pasażerów, a także w układzie do ewakuacji medycznej z francuskim modułem intensywnej opieki medycznej MORPHEE dla dziesięciu pacjentów i miejscami dla 88 pasażerów.

Sprawdzony w boju A330 MRTT został zamówiony przez siedem krajów. Łącznie złożyły one wiążące zamówienia na 49 samolotów, z których dotychczas dostarczono 26.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjecie: Airbus Defence and Space