Kategorie
Szybki news

Francja potwierdza zamówienie na osiem tankowców Airbus A330 MRTT

A330 MRTT

Airbus Defence and Space otrzymał od francuskiej agencji uzbrojenia (DGA) wiążące zamówienie na osiem kolejnych wielofunkcyjnych tankowców-transportowców A330 MRTT. Jest to druga transza wieloletniego kontraktu na 12 samolotów A330 MRTT podpisanego przez francuskie Ministerstwo Obrony w listopadzie 2014 r., która zwiększa łączną liczbę wiążących zamówień do dziewięciu. Pozostałe trzy zamówienia mają zostać potwierdzone w 2018 r., co umożliwi dostarczenie 12 maszyn przed 2025 r.

Pierwszy A330 MRTT zostanie dostarczony Francji w 2018 r., drugi w 2019 r., a pozostałe po dwa w kolejnych latach.

A330 MRTT w służbie francuskich sił zbrojnych będzie napędzany silnikami Rolls-Royce Trent 700 i wyposażony w kombinację systemu z przewodem sztywnym (Airbus Refuelling Boom System) oraz podwieszanych pod skrzydłami zbiorników paliwa z przewodem giętkim. Samoloty będzie można konfigurować na różne sposoby, m.in. w układzie do przewożenia nawet 271 pasażerów, a także w układzie do ewakuacji medycznej z francuskim modułem intensywnej opieki medycznej MORPHEE dla dziesięciu pacjentów i miejscami dla 88 pasażerów.

Sprawdzony w boju A330 MRTT został zamówiony przez siedem krajów. Łącznie złożyły one wiążące zamówienia na 49 samolotów, z których dotychczas dostarczono 26.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjecie: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat