Nowa generacja satelitów wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą będzie widzieć świat w kolorze

Airbus Defence and Space

Podczas zakończonej niedawno Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC 2015) w Genewie w Szwajcarii przyznano nowe częstotliwości na potrzeby systemów obserwacji Ziemi bazujących na radarze z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, SAR) poprzez podwojenie obecnego pasma z 600 do 1200 megaherców. Decyzja ta, podjęta po czterech latach przygotowań i kilku tygodniach intensywnych dyskusji poprzedzających konferencję, otwiera drogę do satelitów SAR zapewniających bezprecedensową rozdzielczość i kolorowy obraz.

Dzięki przydzieleniu szerszego pasma częstotliwości satelity SAR nowej generacji będą mogły dostarczać obrazy o rozdzielczości 25-centymetrowej oraz dane polarymetryczne umożliwiające wizualizację w kolorze i skuteczniejsze analizowanie ukształtowania terenu, m.in. infrastruktury i roślinności. Usprawni to na przykład wykrywanie ruchu dzięki precyzyjniejszym danym o niestabilnych warstwach w pobliżu powierzchni Ziemi oraz zapewni wyższy stopień bezpieczeństwa na morzu dzięki wykrywaniu mniejszych łodzi oraz skuteczniejszej identyfikacji podejrzanych działań. Przyda się to również w zastosowaniach środowiskowych, zwłaszcza w mapowaniu pokrycia i użytkowania gruntów oraz w monitorowaniu leśnictwa.

Airbus Defence and Space pracuje już od kilku lat nad nową generacją satelitów SAR, które będą kontynuatorami udanych misji TerraSAR-X i TanDEM-X. Obecnie firma będzie mogła zaoferować nowe usługi dzięki obrazom SAR o bezprecedensowej jakości.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space