Wizz Air podpisał umowę leasingową z firmą CCB Financial Leasing

A321_HA-LXA

Wizz Air, największa niskokosztowa linia lotnicza w Europie Środkowo-Wschodniej, poinformowała dzisiaj (26.11) o podpisaniu ze spółką CCB Financial Leasing pierwszej umowy na dzierżawę 11 samolotów Airbus A321ceo. Jest to największa umowa leasingowa podpisana do tej pory przez Wizz Air.

Dostawy samolotów są zaplanowane na lata 2016-2017.

„Bardzo cieszymy się z rozpoczęcia współpracy z CCB Financial Leasing – spółką, z którą podpisaliśmy największą umowę leasingową w historii linii Wizz Air” – powiedział prezes Wizz Air József Váradi. „Umowa ta jest potwierdzeniem szerszych relacji łączących Wizz Air z chińską branżą finansową.”

„Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy fakt, że linie Wizz Air dołączyły do grona naszych ważnych klientów. Zawarcie tej kluczowej transakcji ma dla nas ogromne znaczenie” – zauważył Wang Qiang, Prezes CCB Financial Leasing. „Realizując strategię internacjonalizacji działań China Construction Bank, spółka CCB Financial Leasing będzie rozszerzać swoją działalność na ogólnoświatowym rynku leasingowym w branży lotniczej, wykorzystując w tym celu swoje przedstawicielstwo w Irlandii.”

Umowa wpisuje się w realizowany przez Wizz Air model biznesowy polegający na sprzedaży i ponownym wydzierżawianiu maszyn – spółka negocjuje zakup nowych samolotów bezpośrednio z ich producentem, firmą Airbus, zaś następnie zawiera z leasingodawcą umowę na ich sprzedaż i wydzierżawienie.

„Zawsze dokonujemy oceny najlepszych sposobów finansowania naszych samolotów. Strategia sprzedaży i dzierżawienia maszyn okazała się być rozwiązaniem, które jest najbardziej korzystne zarówno dla nas, jak i dla naszych udziałowców” – powiedział Váradi. „Jedną z głównych zalet owej metody jest to, że pozwala nam na utrzymywanie jednej z najnowszych flot w Europie, co wiąże się z licznymi korzyściami dla naszych klientów.”

Linie Wizz Air zaczęły w tym miesiącu rozbudowywać swoją flotę o oferujące więcej miejsca w kabinie modele Airbus A321ceo – pierwsza maszyna tego typu rozpoczęła służbę 20 listopada. Oprócz 21 dostarczonych niedawno samolotów A321, linie Wizz Air zamówiły także 26 dodatkowych maszyn A321ceo, które będą wchodzić do służby do roku 2018. Zakup 11 z nich będzie sfinansowany przez CCB. Dziewięć samolotów dołączy do floty przewoźnika w roku 2016. Będą one operowały z najbardziej obciążonych baz linii w Budapeszcie, Bukareszcie i Warszawie.

Rozszerzenie floty o model A321ceo, który jest największym członkiem znanej i niezawodnej rodziny A320, pozwoli liniom Wizz Air na zaspokojenie rosnącego popytu na niskokosztowe połączenia lotnicze w Europie środkowo-Wschodniej. W pierwszej połowie roku podatkowego 2016 (kończącego się 31 marca 2016) linie Wizz Air przewiozły 10,7 mln pasażerów, co stanowi 20% wzrost w stosunku do tego samego okresu w roku finansowym 2015. Współczynnik wypełnienia samolotów wzrósł w tym samym okresie do poziomu 90,7%.

Wersja A321 w konfiguracji zamówionej przez Wizz Air zabiera na pokład 230 pasażerów (model A320 przewozi 180 pasażerów), oferując konkurencyjne cenowo miejsca na najpopularniejszych, obsługiwanych przez linie trasach, takich jak połączenie pomiędzy Budapesztem i londyńskim lotniskiem w Luton. Wizz Air jest pierwszą europejską linią niskokosztową wykorzystującą maszyny w konfiguracji 230-miejscowej.

Linie Wizz Air złożyły także w firmie Airbus zamówienie na 100 egzemplarzy modelu A321neo2. Jego realizacja przewidziana jest na lata 2019 – 2024.

Źródło / Autor: Airbus
Zdjęcie: Airbus