Kategorie
News Świat

Satelita Telstar 12 VANTAGE zbudowany przez Airbus Defence and Space gotowy do startu 24 listopada

Airbus Defence and Space

Telstar 12 VANTAGE, zbudowany przez Airbus Defence and Space na zamówienie czołowego międzynarodowego operatora satelitarnego Telesat, ma zostać wystrzelony 24 listopada z Japonii na rakiecie nośnej H-IIA.

Start ma się odbyć 14 dni po pomyślnym wyniesieniu na orbitę satelity ARABSAT-6B (BADR-7) z Kourou w Gujanie Francuskiej na rakiecie nośnej Ariane 5 oraz kilka tygodni przed wystrzeleniem satelity Express AMU1 z Bajkonuru. 2 grudnia z Kourou ma wystartować statek kosmiczny LISA Pathfinder Europejskiej Agencji Kosmicznej, również zbudowany przez Airbus Defence and Space.

Telstar 12 VANTAGE, zbudowany na bazie niezawodnej platformy Eurostar E3000 firmy Airbus Defence and Space, jest wyposażony w ponad 50 wzmacniaczy wysokiej mocy, które będą działać w pasmach Ku i Ka w czterech wiązkach regionalnych i ośmiu wiązkach punktowych. Najnowszy satelita Telesat, który ma działać na orbicie przez ponad 15 lat, będzie miał masę startową 4800 kg oraz zasilanie o mocy 11 kW.

Statek kosmiczny będzie operował na pozycji 15°W na orbicie stacjonarnej i spełniał rosnące potrzeby użytkowników telewizyjnych, korporacyjnych i rządowych, obejmując zasięgiem obie Ameryki oraz region Europy i Bliskiego Wschodu (EMEA), a także strefy morskie w Europie, na Karaibach oraz południowym Atlantyku.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat