DGRSZ: Repartiacja z Ukrainy – akcja połączona

malbork-7

„Witajcie w domu. Zrobimy wszystko żebyście się czuli w Polsce bezpiecznie” – powiedziała Premier Beata Szydło podczas przywitania repatriantów z Ukrainy na terenie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W przywitaniu wziął udział Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz i Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.

Samoloty transportowe z baz 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego przewiozły dziś 149 obywateli Ukrainy z okręgu donieckiego do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, skąd repatrianci trafili do ośrodka pomocowego Caritas Polska w Rybakach w województwie warmińsko-mazurskim.

W akcję repatriacyjną zaangażowane były cztery samoloty C-295 z krakowskiej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego (przewóz ludzi) i jeden C-130 z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu (przewóz bagaży). Planowane od kilku tygodni zadanie zostało wykonane na prośbę ministrów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych, we współpracy ze służbami ukraińskimi. Wspierało je 19 żandarmów, którzy zapewnili bezpieczeństwo podczas załadunku na lotnisku w Zaporożu.

Lotniczą akcją dowodził płk pil. Krzysztof Cur, dowódca 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, który poprzednio dowodził misją pięciu samolotów transportowych do Indii i Nepalu z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu i przewozu polskich ratowników wracających do kraju.

Źródło: DGRSZ
Autor: płk Artur Goławski
Zdjęcie: Filip Modrzejewski/Fotopoork.pl i Zbigniew Moszczański