Najnowszy Patriot niszczy dwie rakiety balistyczne podczas pierwszej próby w locie

patriot

Armia Stanów Zjednoczonych pomyślnie ukończyła pierwszą serię testów w locie najnowszych modyfikacji systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot produkowanego przez Raytheon Company (NYSE: RTN).

Modernizacje, wspólnie określane mianem Post-Deployment Build 8 (PDB-8), poszerzają  możliwości Patriota do niszczenia wszystkich kategorii zagrożeń oraz rozróżniania sojuszniczych i wrogich samolotów, a jednocześnie ułatwiają obsługę systemu przez żołnierzy. PDB-8 ma wejść do służby w bliskiej przyszłości. Prace nad PDB-8 zostały w znacznej części sfinansowane przez 13 krajów partnerskich systemu Patriot, które będą mogły zastosować PDB-8 w swoich zestawach Patriot po tym, jak Armia Stanów Zjednoczonych zakończy testy i wyda zgodę na wejście modernizacji do służby.

„Ponieważ koszty inwestycji w modernizację rozkładają się na wiele krajów, Patriot jest gotowy na nieustannie ewoluujące zagrożenia, które obserwujemy w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes firmy Raytheon ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. – Podobnie jak wszystkie inne modernizacje Patriota, pakiet PDB-8 można zainstalować we wszystkich jednostkach ogniowych na całym świecie, a do zaprojektowania go wykorzystano wiedzę zdobytą podczas ponad 190 misji bojowych, 700 prób w locie oraz ponad 2500 testów naziemnych”.

W trakcie próby w locie operatorzy użyli baterii Patriota w konfiguracji PDB-8 do wykrycia i śledzenia celu w postaci rakiety balistycznej. Następnie pomyślnie zaatakowali cel za pomocą dwóch różnych rodzajów pocisków – PAC-3 i GEM-T. W chwilę później operatorzy powtórzyli proces, tym razem pomyślnie przechwytując drugą rakietę balistyczną z wykorzystaniem dwóch pocisków GEM-T.

PDB-8 obecnie jest testowany i oceniany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Zanim rozpocznie się stopniowe wprowadzanie PDB-8 do arsenału Patriotów, zostaną przeprowadzone dodatkowe próby w locie i testy naziemne przeciwko różnym rodzajom celów. Wraz z PDB-8 do służby w Armii Stanów Zjednoczonych trafią też dwa nowe, ważne urządzenia:

  • Modern Man Station (MMS), interfejs użytkownika z kolorowymi ekranami LCD, panelami dotykowymi i przyciskami programowymi.
  • Radar Digital Processor (RDP), specjalnie wzmocniony, dostępny w sprzedaży, procesor radarowy. RDP zwiększa i tak wysoką niezawodność Patriota o 40 procent. RDP obniża też koszty konserwacji, ponieważ zawiera mniej części. Ponadto RDP umożliwia dodawanie nowych funkcji poprzez aktualizację oprogramowania.

Choć niektóre kraje partnerskie systemu Patriot wprowadziły już do służby MMS i RDP, PDB-8 pozwala wykorzystać pełen potencjał zmodernizowanego sprzętu. W rezultacie Armia Stanów Zjednoczonych i inni użytkownicy PDB-8 odniosą następujące korzyści:

  • skuteczniejsze zwalczanie różnorodnych zagrożeń,
  • ulepszona identyfikacja „swój-obcy”,
  • zwiększone możliwości monitoringu radarowego,
  • ulepszone wykrywanie i identyfikowanie celów,
  • przeprojektowany komputer planowania ognia, dzięki któremu Patriot może wykorzystać możliwości pocisków PAC-3 MSE,
  • Ulepszony komputer kontroli broni, który zapewnia moc obliczeniową większą o 50 procent na potrzeby oprogramowania zmodyfikowanego pod kątem ewoluujących zagrożeń.

Źródło / Autor: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon