Pierwszy A350 XWB linii Ethiopian Airlines nabiera kształtu

image001

Pierwszy samolot Airbus A350-900 przeznaczony dla etiopskich narodowych linii lotniczych Ethiopian Airlines nabiera kształtu na linii montażu końcowego w Tuluzie we Francji. Linie Ethiopian Airlines będą pierwszym afrykańskim operatorem dysponującym A350 XWB, gdy samolot ten zostanie im dostarczony w przyszłym roku.

Ethiopian Airlines będzie dysponować czternastoma A350 XWB, z których 12 kupowanych jest bezpośrednio od Airbusa, a pozostałe dwa zostaną wydzierżawione od AerCap, podmiotu, do którego należy opisywany w tej informacji egzemplarz.

Rozpoczęło się dopasowywanie różnych części kadłuba samolotu, przymocowany został już jego statecznik pionowy. Zaczęto także prace nad przyłączeniem skrzydeł oraz poziomych stateczników ogonowych do kadłuba, po czym przymocowane zostanie podwozie. Wszystkie te działania są prowadzone równolegle z instalacją wnętrza kabin oraz pierwszym włączeniem zasilania elektrycznego, co umożliwia znaczną redukcję czasu realizacji zamówienia. Gdy zostaną one zakończone, samolot przejdzie przez kompleksową serię testów. Następnym etapem będzie pomalowanie samolotu, zamontowanie jego silników oraz rozpoczęcie przygotowań do dostawy.

Etiopski przewoźnik wykorzysta samolot do obsługi rosnącej sieci połączeń między tym wschodnioafrykańskim krajem a Azją i Ameryką. Airbus A350 XWB MSN2 przybędzie na lotnisko Bole International Airport w Addis Ababa 11 listopada, w ramach trasy demonstracyjnej Bliski Wschód-Etiopia.

A350 XWB (Xtra Wide-Body („Ekstra szeroki kadłub”)) przyniesie ze sobą skok wydajnościowy w porównaniu do obecnych samolotów należących do tej kategorii rozmiarowej, ponieważ zużywa o 25% mniej paliwa i zapewnia ekwiwalentną redukcję emisji CO2. Na dzień dzisiejszy A350 XWB zdobył już 787 potwierdzonych zamówień od 41 klientów na całym świecie.

Źródło / Autor: Airbus
Zdjęcie: Airbus