Kategorie
News Świat

Holandia stawia na Patrioty, odrzuca MEADS

patriot

Rząd Holandii ogłosił, że nie zamierza zakupić systemu MEADS. Zamiast tego w latach 2017-2021 Holandia zmodernizuje swoje baterie Patriota i przedłuży ich użytkowanie co najmniej do roku 2040.

Rząd stwierdził, że modernizacja Patriota jest znacznie korzystniejszym wyjściem dla Holandii niż zakup systemu, który zostanie ukończony najwcześniej za 10 lat.

W opublikowanej przez parlament holenderski 29 października wymianie korespondencji pomiędzy Komisją Obrony parlamentu a Ministrem Obrony Panią Jeanine A. Hennis-Plasschaert, Minister napisała:

Holandia nie planuje nabycia MEADS. Decyzja Holandii o zainwestowaniu w przedłużenie cyklu użytkowania systemu Patriot jest odmienna od ewentualnego wyboru innego systemu przez Niemcy. Przedłużenie serwisowania (Patriota) jest konieczne, ponieważ okres eksploatacji holenderskich Patriotów dobiegł końca, a trzeba zadbać o to, aby system zachował sprawność operacyjną przez następne 20 lat. Niemcy będą korzystać z Patriota przynajmniej do 2025 r. Niemcy i Holandia blisko współpracują w wielu dziedzinach i będą nadal ściśle współpracować w obszarze naziemnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Obecnie oba państwa dysponują systemem Patriot. Niemcy chcą wprowadzić MEADS od 2025 r. Zatem przez następne 10 lat niemieckie Patrioty nadal będą w eksploatacji.

Minister odniosła się także do aspektu finansowego tej operacji, pisząc:

Z finansowego punku widzenia, najlepszą opcją dla Holandii jest przedłużenie okresu użytkowania Patriota w celu zapewnienia obrony przeciwrakietowej do 2040 r. Inwestycja w zastąpienie Patriota systemem MEADS kosztowałaby znacznie więcej, niż przedłużenie okresu użytkowania Patriota, nawet jeśli wziąć pod uwagę koszty utrzymania obu systemów do 2040 r.

Źródło – dokument parlamentu Holandii: http://www.tweedekamer.nl/kamerstukken/detail?id=2015D40693&did=2015D40693

Minister odpowiedziała również na następujące pytanie posłów:

P. Czy to prawda, że w Europie Holandia może pozostać samotna ze zmodernizowanymi Patriotami, ponieważ Niemcy preferują inny system, a Grecja i Hiszpania mają starsze Patrioty? Czy może Pani wyjaśnić to w swojej odpowiedzi?

O. (Proponowany) program przedłużenia okresu użytkowania przewiduje modernizację systemu do standardu, dzięki któremu Holandia dotrzyma kroku większości użytkowników Patriota na świecie, w tym Stanom Zjednoczonym. Wdrożenie programu modernizacji nie przekreśla możliwości współpracy.

Źródło / Autor: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat