Kategorie
News Polska

Dzień dla szkół w 31. BLT

BLT_3116

W dniu 01.10.2015 r., na terenie bazy, celem pozytywnej promocji wizerunku żołnierzy Sił Powietrznych, zorganizowany został „Dzień dla szkół”, podczas którego mogliśmy zaprezentować zaproszonym gościom, życie jednostki, jej wyposażenie, a także zapoznać z naszą historią i specyfiką pracy w bazie F-16.

Wśród zaproszonych, mieliśmy pełen przekrój wiekowy uczniowskiej społeczności, od szkół średnich, poprzez szkoły gimnazjalne, podstawowe, na najmłodszych grupach w wieku przedszkolnym kończąc. Również zróżnicowane były regiony z jakich przyjechali odwiedzający, gdzie większość pochodziła z rejonu Wielkopolski (Szamotuły, Śrem, Środa Wlkp.), ale była także grupa z Pomorza (Rosnowo) oraz Mazowsza (Piaseczno).

Zaprezentowana formuła przebiegu tego dnia, pokaz sprzętu i wyszkolenia naszych żołnierzy, wywołała bardzo pozytywne wrażenia u naszych gości, tym bardziej, że dla zdecydowanej większości odwiedzających, był to pierwszy, tak bliski kontakt z najnowocześniejszym sprzętem bojowym w Siłach Powietrznych.

Podczas tego dnia, pokazaliśmy wszystko co mamy najnowocześniejsze, najciekawsze i najbardziej przyciągające uwagę dorosłych i dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz wyposażenia ratunkowego pilota, a także wystawa statyczna prezentowanych samolotów, które przez lata były używane przez lotników na Krzesinach.

Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzały pozostałe, prezentowane przez naszych żołnierzy punkty (wyposażenie mko, kol, eonspiwr i WSP, działanie sekcji medycznej), gdzie każdy mógł spróbować swoich sił, w zależności od specyfiki prezentowanego sprzętu. Umiejętności wykorzystania broni, jej składania i rozkładania, posługiwania się sprzętem pożarniczym czy umiejętności ratowania życia ludzkiego, były należycie sprawdzane przez naszych instruktorów, którzy w profesjonalny sposób przekazywali swoją wiedzę i umiejętności praktyczne.

Miłym momentem dla zwiedzających, była wizyta naszego Dowódcy, płk. pil. Grzegorza Ślusarza, który spotkał się z grupami dzieci i młodzieży, w czasie rozmowy przybliżając im zawód pilota F-16. Dowódca jako podziękowanie za umożliwienie wizyty w bazie, otrzymał okolicznościowe dyplomy i obraz namalowany przez najmłodszych.

Oby w kolejnej edycji „Dnia dla szkół” pogoda nam dopisała, tak jak dzisiaj. Jedynym naszym ograniczeniem pomimo naszej otwartości, jak zawsze ze względu na specyfikę naszej odpowiedzialnej pracy, będzie liczebność zapraszanych grup.

Źródło: 31. BLT
Autor: mjr Krzysztof Terzyk
Zdjęcie: kpt. Krzysztof Nanuś

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska