Załoga W-3RM Anakonda znów w akcji

akcja blmw

308 uratowanych osób – to dotychczasowy bilans działań lotników morskich w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Dzisiaj w nocy (czwartek, 24 września) załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kolejny raz wystartowała na wezwanie z morza o pomoc.

Załoga dyżurna śmigłowca W-3RM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana o godzinie 1.25. Z przekazanych informacji wynikało, że na pokładzie promu Optima Seaways znajduje się mężczyzna wymagający ewakuacji medycznej na ląd.

Anakonda dowodzona przez st. chor. szt. pil. Waldemara Domańskiego wystartowała o godzinie 1.48. Jednostka pływająca na trasie Kłajpeda – Kilonia znajdowała się wówczas około 110 kilometrów na północny-zachód od lotniska w Gdyni Babich Dołach.

Po osiągnięciu rejonu akcji ratowniczej na statek opuszczony został ratownik i lekarz. Udzielili oni mężczyźnie pierwszej pomocy i przygotowali do podjęcia na pokład śmigłowca za pomocą noszy. Cała operacja – od opuszczenia ratownika do podjęcia chorego – trwała 14 minut. O godzinie 2.27 poszkodowany obywatel Litwy z raną kłutą brzucha znajdował się już w śmigłowcu. 20 minut później Anakonda wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie mężczyzna, przytomny i w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda:
• st. chor. szt. pil. Waldemar Domański (dowódca załogi);
• ppor. pil. Paweł Estal (drugi pilot);
• por. Robert Hałasa (lekarz);
• chor. Krzysztof Bilecki (ratownik);
• mł. chor. Mirosław Ochtera (technik pokładowy).

W tym roku to już 24 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 582 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 308 osobom.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca całodobową gotowość do prowadzenia działań SAR (poszukiwawczo-ratowniczych) z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

Źródło: BLMW

Autor: BLMW

Zdjęcie: BLMW