Lotnisko Chopina zaprasza na film „Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story”

AlexHerbstLiberator

Już za kilka dni – 26 września – w Nowym Jorku odbędzie się światowa premiera filmu dokumentalnego „Spitfire Liberator. The Alex Herbst Story”. Lotnisko Chopina w Warszawie jako oficjalny partner filmu włącza się w jego promocję.

Alex Herbst to ostatni żyjący polski pilot Dywizjonu 303. Podczas II wojny światowej wykonał 141 misji bojowych na legendarnym myśliwcu Spitfire m.in. w czasie operacji lądowania aliantów w Normandii. Przeżył trzy zestrzelenia, był oficjalnie uznany za zabitego. Za swoją odwagę i osiągnięcia trzykrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych i licznymi odznaczeniami brytyjskimi. Obecnie ma 95-lat i mieszka w Seattle.

– Jest to postać wyjątkowa, a historia jego życia jest gotowym scenariuszem na film – mówi Sławomir Ciok, reżyser i producent filmu. – Niezwykła jest też osobowość Alexa. To człowiek doskonale zorientowany w świecie, odnajdujący się w każdym towarzystwie, inteligentny i urzekający.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji. Dzięki umowie dystrybucyjnej z Silver Sword International obraz będzie pokazywany na całym świecie. – Nasz film ma zaciekawić szeroką widownię, niezależnie od narodowości, języka czy historycznych albo osobistych doświadczeń. Historia wychowanego w duchu romantycznego patriotyzmu człowieka, który musiał walczyć o wolność Polski na terenie obcego kraju. Potem przeżył zawód i nie mógł odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. W Wielkiej Brytanii czuł się niepotrzebny, a do Polski nie mógł wrócić. W rezultacie zaczął nowe, szczęśliwe życie w Stanach Zjednoczonych – opowiada Sławomir Ciok.

Lotnisko Chopina od lat wspiera projekty popularyzujące wiedzę o historii polskiego lotnictwa i osiągnięciach polskich lotników. W produkcję i promocję filmu „Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story” zaangażowało się jako jeden z dwóch – obok Banku Zachodniego WBK – partnerów strategicznych.

– Od ponad 80 lat nasze lotnisko jest ważną częścią historii polskiej awiacji. Czujemy się odpowiedzialni za kultywowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, które rozsławiały polskie lotnictwo w świecie. Ten film ma również taki cel, dlatego z dumą go wspieramy – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.

Premiera filmu odbędzie się 26 września w Tribecca Grand Hotel na Manhattanie. 3 października w Seattle odbędzie się uroczysty pokaz z osobistym udziałem bohatera filmu. Do polskich kin film trafi na początku listopada.

Źródło / Autor: Lotnisko Chopina

Grafika: Lotnisko Chopina