Lotnisko Gdańsk: Nowa część przylotowa Terminalu Pasażerskiego T2 oficjalnie uruchomiona

lotnisko_przyloty_terminal_12v1

Wyjątkowym gościem uroczystości został Prezydent RP Lech Wałęsa, który przylatując z Gabonu, przez Paryż i Warszawę, skorzystał już z nowej infrastruktury lotniska, stając się tym samym pierwszym pasażerem obsłużonym w hali przylotów nowego terminalu. Tym razem uroczystość także była niekonwencjonalna. Właściciele Portu Lotniczego Gdańsk zamiast przecinać wstęgę, dokonali uroczystego zburzenia symbolicznego muru, który odgradzał nowodowybudowaną część terminalu od reszty obiektu.

„Pierwszego września dokonaliśmy uroczystego oddania do użytku nowej części terminalu. Jednak dla nas nie sama uroczystość dnia wczorajszego była najważniejsza. Już o godzinie 22.00, gdy już ślad wszelkich imprezach musiał natychmiastowo zniknąć, czekał nas największy sprawdzian tej inwestycji. Było to obsłużenie pierwszych przylotów pasażerów ze Stansted oraz Modlina. Jak się okazało, sprawdzian ten zdaliśmy na piątkę. Wszystkie systemy zadziałały właściwie, a pasażerowie zachowali się tak, jak tego oczekiwaliśmy projektując przeznaczoną dla nich infrastrukturę i jej oznakowanie.” – powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Nowa część Terminalu Pasażerskiego T2 powiększyła oddany do użytku w kwietniu 2012 roku obiekt o około 30%. Całość trwającej 18 miesięcy inwestycji, wraz z rękawami pasażerskimi oraz nowym układem drogowym, kosztowała Spółkę około 150 milionów złotych.

Najważniejszym elementem nowej części terminalu jest oczywiście strefa przylotów. Od wczorajszego wieczoru przylatujący do Gdańska pasażerowie obsługiwani będą w nowym terminalu pasażerskim. Oczywiście dzięki powiększeniu dotychczasowego obiektu o dodatkowe 15 000 metrów kwadratowych, w jeszcze większym stopniu podniósł się komfort podróżowania, nie tylko dla pasażerów lądujących w Gdańsku. Powiększona hala odlotowa zastała wyposażona w kolejne dwa rękawy pasażerskie. Natomiast dzięki połączeniu terminalu specjalnym łącznikiem z uruchomioną również wczoraj koleją PKM, podróż między lotniskiem a centrum miasta stała się jeszcze łatwiejsza i wygodniejsza.

Dla dojeżdżających innymi środkami transportu oddano nowy system drogowy, na którym pojawiła m.in. się pętla autobusowa i nowy parking krótkookresowy. Zmieniło się również działanie systemu kiss & fly, który obowiązuje w całym układzie drogowym, na opuszczenie którego kierowcy będą mieli 10 minut. Parkujący na dłuższy okres udawać się mogą na parkingi krótko-, średnio- lub długoterminowe, które anulować będą opłatę kiss & fly, zastępując ją opłatą zgodną z cennikiem danego parkingu.

Źródło / Autor: Lotnisko Gdańsk

Zdjęcie: Lotnisko Gdańsk