BLMW: Akcja ratownicza na Bałtyku

mi14

Załoga dyżurna śmigłowca Mi-14PŁ/R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła pomocy mężczyźnie znajdującemu się na pokładzie jednostki badawczej Poseidon.

O godzinie 14.46 w dniu 12 sierpnia załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R z Darłowskiej Grupy Lotniczej otrzymała informację, że na pokładzie niemieckiego statku badawczego znajduje się mężczyzna uskarżający się na silne bóle brzucha. Jednostka znajdowała się wówczas około 70 kilometrów na północny-zachód od lotniska w Darłowie. Maszyna dowodzona przez kpt. pil. Wojciecha Wójcika wystartowała o godzinie15. Po 29 minutach lotu znajdowała się już nad statkiem Poseidon. Następnie na jednostkę opuszczony został ratownik, który przygotował poszkodowanego do transportu na pokład śmigłowca za pomocą tzw. chusty ratowniczej. Cała operacja podjęcia mężczyzny trwała zaledwie 7 minut. O godzinie 16.03 Mi-14PŁ/R wylądował na lotnisku w Darłowie gdzie poszkodowany, w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R: kpt. pil. Wojciech Wójcik (dowódca załogi), kpt. pil. Sławomir Krzyszczak (drugi pilot), bosm. Robert Nowocień (ratownik) oraz bosm. Adam Tepurski (technik pokładowy).

Była to już 19 w tym roku akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 577 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 305 osobom.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

Źródło: BLMW

Autor: kmdr ppor. Czesław Cichy

Zdjęcie: kmdr ppor. Czesław Cichy