Satelita TerraSAR-X będzie dostarczał dane programowi Copernicus do 2020 roku

TerraSAR

Airbus Defence and Space, właściciel praw do komercyjnej dystrybucji danych TerraSAR-X , podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę, na mocy której będzie nadal dostarczał dane TerraSAR-X do hurtowni danych Copernicus (Copernicus Data Warehouse). Umowa obowiązuje do końca 2020 r. Stanowi ona przedłużenie pomyślnej współpracy, rozpoczętej w 2008 r. między Airbus Defence and Space i ESA w zakresie dostarczania danych TerraSAR-X publicznym instytucjom europejskim.

TerraSAR-X dostarcza kluczowych informacji do działań związanych z sytuacjami kryzysowymi i bezpieczeństwem, niezawodnym monitorowaniem oraz śledzeniem zmian pokrycia terenu, zarówno w Europie, jak i innych częściach świata. Wyjątkowa niezawodność i dokładność satelity sprawia, że jest on idealnym źródłem danych w ramach wielozadaniowego podejścia ESA.

Program Copernicus ma dokonać przełomu, zapewniając niezawodne i precyzyjne usługi, które pomogą zarządzać środowiskiem, zrozumieć i ograniczyć wpływ zmian klimatu oraz reagować na sytuacje kryzysowe. Sukces tej inicjatywy zależy od dostarczania wiarygodnych danych, pochodzących przede wszystkim z floty satelitów do obserwacji Ziemi o nazwie Sentinel i uzupełnionych danymi z satelitów krajów członkowskich (np. TerraSAR-X, Pléiades i SPOT). Hurtownia danych Copernicus zapewnia użytkownikom kompleksowy i skoordynowany dostęp do wszystkich danych zarówno z misji Sentinel, jak i misji pomocniczych za pośrednictwem jednego, zharmonizowanego interfejsu.

Umowa obejmuje dostarczanie zarchiwizowanych i nowo pozyskanych informacji TerraSAR-X do podstawowych zbiorów danych Copernicusa przeznaczonych do monitorowania mórz, a także dodatkowych zbiorów danych do innych zastosowań, w szczególności do monitorowania lodu morskiego. Kontrakt przewiduje też konserwację interfejsów Copernicusa obsługujących procesy zamawiania, dostarczania i raportowania, które opracowano podczas poprzednich faz.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space

Zdjęcie: Airbus Defence and Space