Kategorie
News Polska

22. BLT: Pierwszy malborski MiG-29 doczekał się specjalnego malowania

2722

MiG-29 UB o numerze 4105 z naszej Bazy otrzymał okolicznościowe malowanie – odznakę pamiątkową jednostki na grzbiecie oraz sylwetki gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego na wewnętrznych powierzchniach stateczników pionowych.
Wybór wizerunku gen. Skalskiego umieszczonego na naszym samolocie nie był przypadkowy.

Kontynuując bogate tradycje nasza Baza przejęła i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji min. 141. i 142. eskadry myśliwskiej 4. Pułku Lotniczego w Toruniu. To właśnie w 142 eskadrze gen. Skalski rozpoczynał swoją pełną chwały lotniczą karierę.
Dlatego też w lutym br. podczas zebrań żołnierskich zapadła decyzja, aby zwrócić się do Ministra Obrony Narodowej o nadanie naszej bazie imienia gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, jako niedoścignionego wzoru męstwa i patriotycznej postawy, który jest wspaniałym przykładem do naśladowania dla kolejnych pokoleń lotników polskich.
Tym okolicznościowym malowaniem chcemy upamiętnić przypadający w tym roku jubileusz 100 – lecia urodzin gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, wybitnego polskiego pilota z czasów II wojny światowej.
Malowanie Mig – a odbyło się w Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Autorami koncepcji malowania są żołnierze 22. BLT: ppłk. Marek Więckiewicz i st. chor. sztab. Marek Bojcun. Źródłem były zdjęcia Stanisława Skalskiego, które przedstawiają go w okresie „toruńskim”, gdy siedzi w polskim myśliwcu PZL P-11 oraz drugie w mundurze brytyjskim.
Z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy samolot przyprowadzi osobiście Dowódca płk pil. Leszek Błach.
Jako jednostka z bogatymi tradycjami chciałbym aby samoloty z Malborka w taki właśnie sposób upamiętniały polskich wybitnych pilotów – mówi płk pil. Leszek Błach. Publicznie po raz pierwszy samolot zostanie zaprezentowany w dniach 22-23 sierpnia w Radomiu podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2015.

Źródło: 22. BLT
Zdjęcie: 22. BLT
Autor: mjr Dariusz Mazurkiewicz

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska