Kategorie
News Świat

Airbus Defence and Space UK dostarcza satelitę Sentinel-5 Precursor do testów

Airbus Defence and Space

Satelita Sentinel-5 Precursor z zainstalowanym instrumentem TROPOMI zostanie dostarczony do zakładów Intespace w Tuluzie, w celu przeprowadzenia finalnych testów. Satelita zostanie wyniesiony na orbitę na rakiecie Eurokot z Kosmodromu Plesieck w Rosji. Start zaplanowano na kwiecień 2016.

Satelita Sentinel-5 Precursor będzie dostarczał w programie Copernicus dane o składzie chemicznym atmosfery Ziemi do czasu uzyskania operacyjności instrumentów misji Sentinel-5 w 2021 roku. Zainstalowany na satelicie Sentinel-5 Precursor instrument TROPOMI (TROPOspheric Monitoring Instrument) został opracowany przez Airbus Defence and Space Netherlands dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Netherlands Space Office. TROPOMI będzie wykonywał pomiary ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, metanu i innych zanieczyszczeń atmosferycznych z większą dokładnością niż poprzednie instrumenty. Uzyskane w ten sposób dane pozwolą na tworzenie lepszych modeli klimatu i prognozy pogody.

Satelita Sentinel-5 Precursor należy do globalnego programu monitorowania w zakresie ekologii i bezpieczeństwa Copernicus, prowadzonego wspólnie przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space

Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat