Lotnisko Katowice: Wystawa „Montaż atrakcji”

MontazAtrakcji_otwarcie_27

Montaż atrakcji
4 lipca – 6 września 2015
Adam Dudek, Małgorzata Futkowska, Mieczysław Herba, Dariusz Łęczycki, Wojciech Łuka, Daria Malicka, Milena Michałowska, Justyna Miklasiewicz, Monika Mysiak, Monika Panek, Patrycja Pawęzowska, Agnieszka Piotrowska, Anna Rakoczy, Hanna Sitarz, Agata Szymanek, Marija Tomaz, Martyna Wolna, Jakub Zdejszy
Aranżacja przestrzeni: Jerzy Rupik
Projekt publikacji: Marcin Wysocki
Projekt plakatu: Sławomir Śląski
Kurator: Łukasz Białkowski
Koordynacja: Katarzyna Pełka

Termin „montaż atrakcji” prawie sto lat temu ukuł Siergiej Eisentein. Radziecki reżyser zakładał, że widzowi nie wystarczy zaserwować sucho zarejestrowanych, poukładanych w historię scen. Przekonywał, że historie filmowe należy opowiadać, przede wszystkim zestawiając ze sobą nieoczekiwane obrazy. Montaż miał więc film uatrakcyjnić, wywierając na widzu wrażenie przez swoją nieprzewidywalność.

Osiemnastu doktorantów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pokazuje swoje prace w przestrzeni Odlotowej Galerii. Ze względu na różnorodne zainteresowania i obszary specjalizacji doktorantów na wystawie znajdują się zarówno prace projektowe (2D i 3D) oraz prace sytuujące się w obszarze działalności stricte artystycznej. Wśród tych ostatnich pojawiłyby się realizacje wykonywane w bardzo zróżnicowanych mediach: od malarstwa olejnego, przez grafikę warsztatową, dokumentację performance, po animację i wideo. Prace mają bardzo zróżnicowane wymiary i odwołają się one do klasycznego w historii sztuki problemu, jakim jest pytanie: czy pejzaż naturalny podoba nam się dlatego, że „podobny” widzieliśmy na obrazach, czy odwrotnie, krajobrazy malarskie podobają się nam, bo wcześniej „podobne”.

Zapraszamy! Odlotowa Galeria, taras widokowy, Terminal B, II piętro

Źródło / Autor: Lotnisko Katowice

Zdjęcie: Lotnisko Katowice