Kategorie
News Polska

DGRSZ: Powstanie Pomnik Lotników Polskich

5_6

W „Szkole Orląt” odbywają się uroczystości z okazji 90-lecia istnienia uczelni. Wiceminister obrony Czesław Mroczek, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, kierownicza kadra Inspektoratu SP oraz dowódcy skrzydeł wzięli udział w apelu z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły Pomnik Lotników Polskich przez Pałacem Jabłonowskich, gdzie obecnie mieści się rektorat dęblińskiej podchorążówki.

Ponieważ monument będzie miał kształt samolotu myśliwskiego PZL P-11C, wydarzenie uświetnił samolot wypożyczony z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Generał Majewski pogratulował komendantowi uczelni, gen. bryg. pil. Janowi Rajchelowi inicjatywy wzniesienia pomnika. Wyraził przekonanie, że świetnie wpisze się on w krajobraz „Szkoły Orląt” i uświetni za 3 lata obchody stulecia lotnictwa wojskowego w Polsce.

Dowódca Generalny stwierdził ponadto, że dęblińska szkoła to nie tylko historia i tradycje, ale również przyszłość, która jest bardzo obiecująca. Szkoła przechodzi obecnie największą transformację w swojej historii. Finalizowane są inwestycje na dużą skalę, które wraz z wdrożeniem samolotów szkolenia zaawansowanego nowej generacji pozwolą na utworzenie tu jednego z najnowocześniejszych ośrodków szkolenia lotniczego na świecie, w którym sztuki latania uczyć się będzie nie tylko polska młodzież. „Sądzę, że kolejne lata będą okresem prosperity szkoły, zwiększania jej możliwości szkoleniowych i oferty naukowo-dydaktycznej. Systematyczne podążanie za najnowszymi trendami technologicznymi i edukacyjnymi zapewni pełne spektrum szkolenia na ziemi i w powietrzu, akademickiego jak i specjalistycznego. „Szkoła Orląt” jest Polsce potrzebna i jest to doskonale rozumiane przez władze państwowe. Dzięki ostatnio podjętym decyzjom możemy cieszyć się tym, że nasze lotnictwo szkolne i śmigłowcowe staje u progu przeskoku generacyjnego”, powiedział generał Majewski.

Z kolei szef Zarządu Wojsk Lotniczych – zastępca Inspektora Sił Powietrznych reprezentował Dowodce Generalnego RSZ w apelu z okazji nadania sztandaru Oddziałowi Dęblińskiemu Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Ojcem chrzestnym sztandaru został gen. broni w st. spocz. pil. Ryszard Olszewski (były komendant WSOSP i dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej), matką chrzestną Anna Sawińska. Wśród fundatorów sztandaru znaleźli sie gen. broni pil. Lech Majewski, gen. dyw. pil. Jan Śliwka, gen. dyw. w st. spocz. pil. Franciszek Macioła, gen. bryg. pil. Jan Rajchel i gen. bryg. pil. Marian Jeleniewski.

Źródło: DGRSZ

Autor: ppłk Artur Goławski

Zdjęcie: sierż. pchor. Daniel Młynarczyk

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska