Kategorie
News Polska

DGRSZ: Desant powietrzny podczas SABER STRIKE-15

303-m

W ramach działania sojuszniczych wojsk, na poligonie w Drawsku przeprowadzono desantowanie lekkich haubic wraz z obsługami z pokładu amerykańskiego samolotu transportowego C-17.

Nad pasem taktycznym Mielno pojawił się samolot C-17. Po nawiązaniu łączności z grupą zabezpieczenia rejonu, nastąpił zrzut tary desantowej z dwoma lekkimi haubicami 105 mm M119A3 z 4 baterii 319 pułku artylerii polowej Armii Stanów Zjednoczonych. W następnym nalocie nastąpił zrzut skoczków, którzy stanowili obsługę haubic. Po wylądowaniu artylerzyści przygotowali sprzęt do działania, a następnie zajęli stanowiska ogniowe zgodnie ze swoimi procedurami. Po wykonaniu zadania, obsługi przygotowały haubice do położenia marszowego i przy pomocy wielozadaniowych pojazdów wysokiej mobilności HMMWV Humvee, przemieściły się do kolejnego rejonu działania.

Lekka holowana haubica 105 mm M119A3, jest używana przez pododdziały Armii USA i stanowi pochodną brytyjskiej haubicy L119. Może być zrzucana na spadochronie w czasie operacji powietrznodesantowych i transportowana podwieszona pod śmigłowcami CH-47 Chinook i UH-60 Blackhawk w operacjach powietrznoszturmowych. M119 jest używana w amerykańskich lekkich dywizjach, w tym przez 10 Dywizję Górską, 25 Dywizję Piechoty oraz w 82 i 101 dywizji powietrznodesantowej, a także w batalionach artylerii Gwardii Narodowej.

Źródło: DGRSZ

Autor: mjr Zbigniew Tuszyński
Zdjęcie: st. chor. Sławomir Tessar

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska