Kategorie
Aerofestival

Pierwszy dzień Aerofestivalu 2015 na poznańskiej Ławicy za Nami

IMG_4847

Zakończył się pierwszy dzień pokazów lotniczych Aerofestival 2015 na lotnisku Poznań-Ławica, nad którym patronat medialny pełni portal infolotnicze.pl

Pogoda dopisała (temperatura sięgała 30 stopni w cieniu), niemniej jednak organizacja tak szeroko zakrojonych pokazów lotniczych na czynnym lotnisku pasażerskim, jakim jest poznańska Ławica, jest bardzo trudnym wyzwaniem.
Nastąpiły okoliczności nieprzewidziane, burza panująca nad Berlinem sprawiła, że część ruchu pasażerskiego ze stolicy Niemiec została przekierowana właśnie do Poznania. Z tej przyczyny ruch pasażerski znacznie zakłócił przebieg pokazów lotniczych. Należy pamiętać, że na czas startów i lądowań pokazy były wstrzymywane. W czasie największego nasilenia ruchu lotniczego, na płycie lotniska stało 7 maszyn pasażerskich (głównie A320 oraz B737, a także jeden A321), co na realia poznańskiego lotniska jest bardzo dużą liczbą.
Mimo to na niebie wiele się działo. Organizatorzy potraktowali pewne pokazy priorytetowo. Oglądaliśmy efektowne manewry powietrzne grup Turkish Stars oraz Baltic Bees. Przelot 4 polskich F-16 z Krzesin w formacji diament, akrobacje powietrzne maszyn lekkich i ultralekkich.
Wzmożony ruch pasażerski spowodował kompletną rozsypkę w planie pierwszego dnia imprezy. Wiele pokazów dynamicznych w ogóle się nie odbyło. Zabrakło zwłaszcza lotów maszyn historycznych, które stały na ziemi: P-51 Mustang, Supermarine Spitfire, Jak-3 czy F4U Corsair.
Jutro przed Nami drugi dzień pokazów. Organizatorzy mają więc szansę na rehabilitację, a widzowie na oglądanie ekscytujących pokazów lotniczych.
Poniżej prezentujemy zdjęcia i materiały wideo zarejestrowane dzisiaj.
Zdjęcia: Paweł Lach, Krzysztof Kuska

Autor: Paweł Lach

Paweł Lach - absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalność Historia Wojskowości. Zainteresowania skupiają się wokół historii lotnictwa II wojny światowej oraz historii średniowiecza. Dodatkowo specjalizuje się w zagadnieniach lotnictwa cywilnego w Polsce i na świecie.