Kategorie
Lotnictwo cywilne

Airbus Group na salonie lotniczym le Bourget

airbus

Na targach Paris Air Show 2015, które odbędą się w dniach 15-21 czerwca na lotnisku Le Bourget pod Paryżem, Airbus Group zaprezentuje szeroki wachlarz innowacyjnych modeli samolotów komercyjnych i wojskowych, systemów kosmicznych oraz technologii jutra.

Aby podkreślić zalety wiodącej linii produktów w segmencie samolotów szerokokadłubowych oraz najwyższy poziom komfortu ich kabin we wszystkich klasach, Airbus pokaże na tegorocznym Paris Air Show więcej niż dotychczas samolotów A350 XWB i A380 – aż cztery niezwykle wydajne pasażerskie samoloty szerokokadłubowe będą częścią ekspozycji Airbus Group. Na wystawie statycznej zaprezentowany zostanie samolot A350 XWB w barwach pierwszego klienta – Qatar Airways, który pokaże także jeden ze swoich A380. Przez cały tydzień dwa samoloty testowe Airbus – A350 XWB wyposażony w kabinę pasażerską oraz A380 – wezmą udział w pokazach dynamicznych. Tegoroczna edycja Paris Air Show odbywa się nieco ponad 10 lat od pierwszego lotu A380. Od tego czasu samolotem tym podróżowało już ponad 80 milionów pasażerów. Co trzy minuty samolot A380 startuje lub ląduje gdzieś na świecie. Kończąca targi konferencja prasowa Airbusa odbędzie się 18 czerwca w pawilonie Airbus Group.

Ważnym elementem wystawy będzie prezentacja szerokiej oferty Airbus Defence and Space, w tym samolotów wojskowych i do zadań specjalnych, bezzałogowych systemów powietrznych, satelitów i systemów startowych. Na ekspozycji statycznej zaprezentowany zostanie samolot transportowy nowej generacji A400M, a także makiety bezzałogowców Tanan i Harfang. W strefie wystawienniczej pokazana zostanie nowa europejska rakieta nośna Ariane 6, jak również satelity telekomunikacyjne, które potwierdzają pozycję Airbus Defence and Space jako światowego lidera w dziedzinie napędów elektrycznych. Pokazany zostanie także system satelitarnej obserwacji Ziemi wysokiej rozdzielczości AstroBus-S z satelitą PeruSAT-1.

Na targach zaprezentowana zostanie odświeżona oferta produktów Airbus Helicopters, w tym makiety innowacyjnego śmigłowca H160 i nowo certyfikowanego H145M, które zostaną pokazane na wystawie statycznej, oraz model H175, który obejrzeć będzie można w pawilonie Grupy Airbus. Na wystawie zobaczymy również cieszący się niezmienną popularnością model H135, który otrzymał certyfikat w październiku 2014 roku, oraz wypróbowany w warunkach bojowych H225M, który został ostatnio zakwalifikowany w Polsce do fazy testowej przetargu na śmigłowce wielozadaniowe. Inne sprawdzone w walce śmigłowce, takie jak NH90 TTH Caiman służący w lotnictwie francuskich wojsk lądowych, pokazane zostaną na stoisku NHIndustries i będzie można zobaczyć je codziennie w locie. Na stoisku francuskiej generalnej dyrekcji uzbrojenia (General Directorate for Armament – DGA) wystawione zostaną modele śmigłowców Tiger i NH90 NFH. Jeśli chodzi o innowacje Airbus Helicopters, na stoisku „Czyste Niebo” (Clean Sky) pokazana zostanie makieta silnika wysokoprężnego (High Compression Engine – HCE), a także łopata wirnika Blue Edge oraz model H160 w zmniejszonej skali. H160 jest pierwszym śmigłowcem wyposażonym w te zmniejszające hałas i podnoszące osiągi łopaty.

Międzynarodowa sieć badawczo-technologiczna Airbus Group Innovations zaprezentuje na targach Paris Air Show wybrane możliwości technologiczne i eksperymentalne koncepcje. Na targach będzie ona obecna dzięki demonstratorowi technologii samolotu elektrycznego E-Fan, który przez cały tydzień będzie uczestniczyć w pokazach w locie. Ten realizowany przez Airbus Group Innovations program zaprezentowany zostanie również w strefie wystawienniczej pawilonu Airbus Group, gdzie zobaczyć będzie można naturalnej wielkości model wersji produkcyjnej samolotu – E-Fan 2.0. Montaż samolotu będzie odbywał się na linii montażu końcowego na lotnisku Pau Pyrénées w południowo-zachodniej Francji, której powstanie ogłoszono w ostatnim czasie. Pokazany zostanie również tak zwany „kokpit połączony” (Connected Cockpit), czyli zupełnie nowy koncepcja kokpitu samolotu elektrycznego pozwalająca na zmniejszenie obciążenia pilotów i uproszczenie operacji lotniczych, a także wykonywanie lotów z maksymalnym wykorzystaniem pokładowej energii elektrycznej. Ponadto częścią ekspozycji Korporacyjnego Biura Technicznego Airbus (Corporate Technical Office) będzie interaktywna, wirtualna wycieczka, która pozwoli zapoznać się z wiodącymi produktami firmy, czyli „Airbus Group Experience”.

Źródło / Autor: Airbus

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne