Kategorie
News Świat

Dookólny radar Patriota w 2016 r.

rtn13_patriot_01

Siły zbrojne wkrótce uzyskają dostęp do jednego radaru zdolnego do ochrony wojska przed takimi zagrożeniami, jak pociski balistyczne i manewrujące oraz drony. Firma Raytheon Company [NYSE: RTN] niedawno zakończyła ważne etapy w pracach rozwojowych, co sprawia że system ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot z 360-stopniowym radarem jest już o krok od gotowości produkcyjnej.
Jednym z kamieni milowych była modernizacja głównego radaru Patriota z wykorzystaniem technologii Active Electronically Scanned Array (AESA) bazującej na azotku galu (GaN). Dzięki temu inżynierowie Raytheona, którzy obecnie budują pełnowymiarową główną antenę radaru AESA opartą na azotku galu, są na dobrej drodze do uruchomienia systemu na początku 2016 r.

„Radar AESA bazujący na GaN jest korzystny dla czujników połączonych siecią i zwiększa potencjał oraz niezawodność systemu Patriot, jednocześnie znacznie zmniejszając koszty obsługi i utrzymania systemu — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale Integrated Defense Systems firmy Raytheon. — Raytheon zdaje sobie sprawę, jak ważne są te możliwości technologiczne dla sił zbrojnych, dlatego inwestuje własne środki, aby doprowadzić prace rozwojowe nad radarem AESA bazującym na GaN do punktu, w którym przejście do fazy inżynierskiej i produkcyjne będzie wiązało się z niewielkim ryzykiem”.

Główna matryca AESA to bezpośredni zamiennik dotychczasowej anteny. Mierzy około 2,7 x 4 metry i jest ustawiona w kierunku podstawowego zagrożenia. Nowe tylne panelowe anteny Patriota, czterokrotnie mniejsze od anteny głównej, zapewniają obserwację w tył i na boki, umożliwiając systemowi zwalczanie zagrożeń ze wszystkich kierunków. Wcześniej w tym roku Raytheon zbudował tylną matrycę AESA bazującą na GaN, zintegrował ją z bieżącym radarem Patriota z wykorzystaniem istniejącego, niedawno zmodernizowanego oprogramowania i sprzętu, oraz podejmował wszelkie działania by osiągnąć 360-stopniowe pole obserwacji.
Zakończone do chwili obecnej ważne etapy obejmują stworzenie struktury anteny radaru głównego oraz zakończenie prac projektowych nad podsystemami zasilania i chłodzenia. W nadchodzących miesiącach kolejne modernizacje skupią się na integrowaniu podsystemów oraz wypełnianiu struktury anteny jednostkami nadawczo-odbiorczymi (TRLRU –transmit –receive units) bazującym na GaN. Jednostki TRLRU stanowią podstawowy element radaru; są identyczne z tymi, które zastosowano w panelach tylnych, i wytwarzane przez te same zakłady w Massachusetts, które obecnie produkują układy GaN do systemów obronnych marynarki i sił powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Radar AESA bazujący na GaN będzie współpracował z węzłem wspólnego dowodzenia i kontroli (CC2) o architekturze otwartej i zachowa zgodność wsteczną z bojowym modułem kontrolnym –Patriot Engagement Control Station. Węzeł CC2 zapewni pełną interoperacyjność z systemami NATO oraz z zintegrowanym systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową.

Źródło / Autor: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat