Kategorie
Lotnictwo cywilne

LOT na ostatniej prostej do zakończenia procesu restrukturyzacji

lot-logo

Tylko nieco ponad siedem miesięcy pozostało do formalnego zakończenia restrukturyzacji i intensywnego rozwoju, jaki LOT planuje rozpocząć już w 2016 roku. Zgodnie z planem zaakceptowanym przez Komisję Europejską spółka musi jednak na najbliższe pół roku wdrożyć ostatnią pulę środków kompensacyjnych. W praktyce oznacza to tymczasowe zmiany w rozkładzie rejsów.

Obowiązek wdrożenia środków kompensacyjnych dotyczy każdej linii lotniczej z Unii Europejskiej, która kiedykolwiek otrzymała pomoc publiczną. Przewoźnik na czas restrukturyzacji musi tymczasowo ustąpić z części dochodowych połączeń i oddać w ten sposób część rynku. LOT jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską i postępuje zgodnie z obowiązującymi wymogami. Do tej pory spółka wdrożyła zdecydowaną większość środków kompensacyjnych.

LOT realizuje Plan Restrukturyzacji z sukcesem. Zwiększył efektywność zarówno po stronie przychodów jak i kosztów, osiągnął za 2014 rok zysk większy niż zakładano i ustabilizował swoją sytuację finansową. Ostatecznym elementem realizacji Planu Restrukturyzacji będzie wdrożenie ostatniej puli środków kompensacyjnych. W związku z tym od lipca do końca tego roku zostaną tymczasowo zawieszone rejsy do Kiszyniowa, Zagrzebia, Erewania, Belgradu i bezpośrednie połączenie Kraków – Gdańsk. Jako ostatnie – we wrześniu – również tylko do końca tego roku zawieszone zostanie połączenie do Dusseldorfu.

Wszystkie tymczasowo zawieszone połączenia pozostają w siatce LOT-u i rejsy na tych kierunkach realizowane od stycznia 2016 roku nadal są dostępne w sprzedaży.

LOT podjął decyzję o ogłoszeniu zmian w rozkładzie z jak największym wyprzedzeniem, tak by dać pasażerom jak najwięcej czasu. Kontaktujemy się z osobami, które mają wykupione bilety na zawieszone rejsy. Tam, gdzie jest to możliwe (w przypadku rejsów do i z Dusseldorfu oraz między Krakowem i Gdańskiem) proponujemy zmianę rezerwacji na inne połączenia. Wszyscy pasażerowie mogą otrzymać zwrot kosztów biletu. W tym celu należy zwrócić się do wystawcy biletu. Wszelkich informacji na temat zawieszonych rejsów udziela nasze Call Center.

Ograniczenia Komisji Europejskiej i związane z tym zmiany w rozkładzie obowiązują tylko do końca 2015 roku. Już od 2016 roku LOT rozpocznie intensywny rozwój. Jego najważniejszym elementem będzie uruchomienie nowych połączeń i zwiększenie częstotliwości obecnych. Pierwsze nowe destynacje, do których LOT będzie latał od przyszłego roku, spółka ogłosi w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

Źródło / Autor: PLL LOT

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne