Kategorie
News Polska

DGRSZ: Wkrótce decyzja o cyfrowych „Orlikach”

4_4

Wicepremier-minister obrony Tomasz Siemoniak w towarzystwie Dowódcy Generalnego gen. broni pil. Lecha Majewskiego odwiedził 42 Bazę Lotnictwa Szkolnego. Wicepremier zapoznał się z funkcjonowaniem radomskiej jednostki wojskowej, z którą sąsiaduje cywilny port lotniczy, rozmawiał z lotnikami służącymi w bazie oraz obejrzał jej wyposażenie. zdjęcie – Wkrótce decyzja o cyfrowych „Orlikach”Wicepremier Tomasz Siemoniak w Radomiu
Zapowiedział, że wkrótce zapadną decyzje w sprawie modernizacji samolotów PZL-130 Orlik do wersji z cyfrową awioniką (tzw. glass cockpit).

„Modernizacja daje szerszą perspektywę, domyka system szkolenia lotniczego” – stwierdził Tomasz Siemoniak. „Już w październiku 2016 roku, spodziewamy się włoskich samolotów AJT do szkolenia. Ich dostawa domknie nam system szkolenia na długie lata i zrealizuje cel, o którym też myślimy, żeby Dęblin, Radom, generalnie Polska, stały się takim międzynarodowym centrum szkolenia pilotów. Mamy takie ambicje, mamy takie tradycje i budujemy potencjał do tego” – powiedział Siemoniak.

Pogratulował także pilotom Zespołu Akrobacyjnego „Orlik” znakomitego reprezentowania Polski i Wojska Polskiego na lotniczych pokazach w kraju i zagranicą.

Podczas wizyty w 42BLSz wicepremier powiedział, że w łuku Łódź – Radom – Dęblin będą tworzone nowe miejsca pracy, będą przepływały technologie, w związku z decyzjami dotyczącymi pozyskania nowego śmigłowca wielozadaniowego dla sił zbrojnych. Jednocześnie zapowiedział, że w piątek będzie z wizytą w Łodzi, w tamtejszych Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 S.A.

„Roboczo ten projekt nazywamy „wojskową wyżyną lotniczą”, jakby z szacunku do doliny lotniczej, która się świetnie rozwinęła w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Ta wyżyna: Łódź – Radom –Dęblin, z ważnymi jednostkami Sił Powietrznych, ma szczególne podstawy do dynamicznego rozwoju”, powiedział wicepremier.

Źródło: DGRSZ

Autor: ppłk Artur Goławski

Zdjęcie: Anna Kuna

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska