Kategorie
UAV

RQ-15 Neptune

RQ-15 Neptune

RQ-15 Neptune to niewielki aparat bezzałogowy zbudowany przez firmę DRS.

Maszyna możne być używana zarówno nad lądem jak i nad morzem. Aparat może zostać rozmontowany na trzy części i być przenoszony w pojemniku, który jednocześnie stanowi wyrzutnię startową. Start przy pomocy systemu pneumatycznego może odbyć się w przeciągu kilku minut.

Lądowanie RQ-15 Neptune odbywa się przy pomocy spadochronu, a silnik jest zamontowany nad kadłubem. Podzespoły elektroniczne posiadają zabezpieczenia antykorozyjne na wypadek operowania nad morzami.

Naziemna stacja kontroli bazuje na laptopie Appliqué 330 firmy DRS. System obsługi oparty jest o platformę Windows, a oprogramowanie jest w stanie obsłużyć do 250 punktów pośrednich podczas lotu. RQ-15 Neptune działa w przeważającej mierze w trybie automatycznym, a interwencja operatora wymagana jest nad celem – zajmuje się wtedy obsługą przenoszonej aparatury obserwacyjnej.

Gromadzony materiał może być przesyłany w czasie rzeczywistym na odległość do 50 mil morskich, a obraz prezentowany jest w 30 klatkach na sekundę.

Podstawowe dane:
– długość: 182,88 cm
– wysokość: 50,80 cm
– rozpiętość: 2,13 m
– masa startowa: 61,23 kg
– masa przenoszonego ładunku: 9,07 kg
– napęd: silnik dwusuwowy o mocy 15 KM
– pułap: 2438,40 m
– długotrwałość lotu: 4h
– prędkość maksymalna: 90 węzłów
– prędkość przelotowa: 65-70 węzłów

dr Krzysztof Kuska

Źródło: DRS
Zdjęcie: DRS

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat