Kategorie
News Świat

Airbus Defence and Space dostarcza Comcept, pierwszą bardzo szybką sieć satelitarną francuskich sił zbrojnych

Airbus Defence and Space

Firma Airbus Defence and Space dostarczyła „Comcept”, bardzo szybką sieć satelitarną stworzoną na zlecenie DGA (francuskiej agencji publicznych zamówień obronnych). Sieć Comcept będzie używana przez francuskie Ministerstwo Obrony do uzupełnienia satelitarnego systemu Syracuse bardzo szybką transmisją danych IP (Internet Protocol) w paśmie częstotliwości Ka. Dostawa pierwszej transzy systemu Comcept rozpoczyna też fazę serwisu eksploatacyjnego, która ma trwać 15 lat.

Agencja DGA powierzyła firmom Airbus Defence and Space oraz Actia Telecom budowę systemu naziemnego i sieci Comcept pod koniec 2012 r. Kontrakt na system Comcept będzie obowiązywał przez 17 lat. Segment naziemny służy do sterowania francusko-włoskim satelitą Athena-Fidus. System będzie też zgodny z przyszłymi satelitami komercyjnymi działającymi w paśmie Ka, które zwiększą możliwości satelity Athena-Fidus. Comcept łączy innowacje w sektorze komercyjnym z funkcjami wymaganymi do komunikacji militarnej.

Sieć Comcept składa się z dwóch stacji dokowania, dwóch redundantnych centrów kontroli misji oraz stacjonarnych i przenośnych terminali, które umożliwiają dwukierunkową transmisję danych, wideo oraz głosu z wykorzystaniem technologii IP. Actia Telecom i Airbus Defence and Space dostarczyły już 20 mobilnych stacji HDR (High Data Rate) z antenami o średnicy 2,4 m, które zapewniają przepustowość sięgającą 10 Mb/s. W tym roku zostanie dostarczonych 250 stacji TMT (Metropolitan Theatre Terminal) z antenami o średnicy 1 m w stacjonarnych lub mobilnych kontenerach oraz 50 stacji SDT (Small-Size Terminal) z antenami o średnicy 0,7 m, które można transportować w walizkach. Umowa przewiduje też możliwość nabycia dodatkowych stacjonarnych i przenośnych stacji naziemnych, które mogłyby być używane zarówno we Francji, jak i na obszarach działań wojennych.

Jako główny wykonawca sieci Comcept, Airbus Defence and Space jest odpowiedzialny za budowę i weryfikację systemu, dostarczenie sprzętu sieciowego do dwóch stacji dokowania, dwa centra kontroli misji oraz wsparcie eksploatacyjne. Partnerska firma Actia Telecom – która specjalizuje się w komunikacji satelitarnej i zaopatruje francuskie Ministerstwo Obrony – zajmuje się konstruowaniem, integracją i obsługą operacyjną stacji naziemnych.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space

Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat