Kategorie
News Polska

DGRSZ: Orlik 6 zakończył misję Baltic Air Policing

orlik 6 mig-29

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 6 zakończył dyżur bojowy, pełniony od stycznia br. w natowskiej misji Baltic Air Policing. 27 kwietnia 4 myśliwce MiG-29M opuściły litewską bazę lotniczą w Szawlach i wylądowały w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu.zdjęcie – Orlik 6 zakończył misję Baltic Air PolicingMiG-29 ze składu PKW Orlik 6.
„Zakończona przez lotniczy kontyngent misja jest kolejnym ogniwem w łańcuchu przedsięwzięć umacniających wizerunek sił zbrojnych oraz Polski jako ważnego i wiarygodnego partnera na arenie międzynarodowej. Lotnicy realizowali ważne zadania szkoleniowe, ćwiczebne i bojowe, wykonując ponad 200 lotów i spędzając w powietrzu ponad 250 godzin” – podkreślił Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni pilot Lech Majewski podczas uroczystości powitania kontyngentu na lotnisku w Powidzu. Zwracając się do pilotów oraz personelu, Dowódca Generalny podkreślił ich profesjonalizm, odpowiedzialność oraz zaangażowanie. „Wasz wysiłek stał się kolejnym dowodem na to, że Polacy są sprawnymi i lojalnymi sojusznikami, gotowymi przyjmować na siebie odpowiedzialność za obronę i ochronę innych” – powiedział generał Majewski. W powitaniu kontyngentu uczestniczyli wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jan Śliwka i szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński.

Polacy już po raz szósty uczestniczyli w misji Baltic Air Policing. Wcześniej brali w niej udział w latach 2006, 2008, 2010, 2012 i 2014. Tym razem po raz pierwszy polscy żołnierze wystąpili w roli państwa wspierającego (support nation), a nie wiodącego (lead nation). Różnica polega głównie na tym, że ‘lead nation’ pełni dyżury bojowe w systemie 24/7 przez cały okres misji, a ‘support nation’ dyżuruje w systemie 24/7 w tygodniowych cyklach na zmianę z innym krajem pełniącym taką samą funkcję – w tym przypadku z kontyngentem hiszpańskim stacjonującym w Amari w Estonii. PKW liczył 110 żołnierzy, a jego głównym wyposażeniem były 4 myśliwce MiG-29M wraz z zapleczem technicznym i logistycznym. Trzon kontyngentu wystawiła 23 Baza Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego.

Misję w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach PKW Orlik 6 rozpoczął 8 stycznia 2015 roku. Ostatni dyżur bojowy polscy piloci zakończyli 26 kwietnia 2015 r. Misja Baltic Air Policing była dla naszych pilotów okazją do wymiany doświadczeń w trakcie wspólnych treningów z pilotami innych: włoskimi, hiszpańskimi i belgijskimi. Dodatkową okazją do szlifowania umiejętności był udział pilotów PKW Orlik 6 w ćwiczeniu BRTE (Baltic Region Training Event).

Źródło: DGRSZ
Autor: ppłk Artur Goławski
Zdjęcie: kpt. Włodzimierz Baran

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska