Kategorie
News Polska

3 Flotylla Okrętów: Okręty współdziałają z lotnictwem

542

Osłona szlaków żeglugowych, zabezpieczenie własnego transportu morskiego, utrzymanie panowania na morzu i niedopuszczenie do blokady morskiej państwa – to główne zadania trwających na Bałtyku ćwiczeń Okrętowej Grupy Zadaniowej. Po raz pierwszy w manewrach uczestniczą 2 samoloty wielozadaniowe F-16. zdjęcie – Okręty współdziałają z lotnictwemOkręty ze składu Okrętowej Grupy Zadaniowej.
W trakcie trwających od 20 kwietnia br. pięciodniowych manewrów, okręty 3 Flotylli Okrętów we współdziałaniu z lotnictwem morskim prowadzą działania w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ). Celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są do kraju surowce i towary o znaczeniu strategicznym. Okręty otrzymały zadanie utworzenia „parasola” bezpieczeństwa dla poruszającego się po morzach transportu.

W drugich w tym roku manewrach Okrętowej Grupy Zadaniowej uczestniczą okręty: rakietowy ORP Piorun, korweta ORP Kaszub, ratowniczy ORP Lech oraz zbiornikowiec ORP Bałtyk, a także komponent lotniczy, w tym po raz pierwszy w historii 2 samoloty wielozadaniowe F-16.

Zabezpieczenie strzelania artyleryjskiego to zadanie dla niezawodnych holowników, a konkretnie dla holownika H-5. Komenda Portu Wojennego natomiast, jak zwykle podczas takich manewrów, zapewnia zabezpieczenie logistyczne (dostarczanie amunicji, paliwa, MPS, wody, żywności, itp.), aby ćwiczenia na morzu mogły zostać wykonane zgodnie z założeniami.

Źródło: 3 Flotylla Okrętów
Zdjęcie: 3 Flotylla Okrętów
Autor: 3 Flotylla Okrętów

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska