Kategorie
Lotnictwo cywilne

Projekt uniwersytecki sponsorowany przez Airbusa, „Przenośny próżniowy zgniatacz śmieci”, zdobywa nagrodę Crystal Cabin na wystawie Aircraft Interiors Expo w Hamburgu

airbus

Projekt uniwersytecki sponsorowany przez Airbusa, którego celem było opracowanie przenośnego próżniowego zgniatacza śmieci, zdobył nagrodę Cabin Crystal w kategorii University. Innowacyjna koncepcja oferuje ograniczenie wagi, lepsze wykorzystanie przestrzeni i mniejszą złożoność poprzez użycie pokładowego systemu toalet próżniowych albo odprowadzania ścieków jako źródła ciśnienia dla mechanizmu zgniatającego.
Dzisiejsze zgniatacze śmieci, które opierają się na technologiach elektromagnetycznych, są ciężkie (80 kg – 113 kg) i duże, ponieważ mechanizm zgniatający zajmuje niemal dwie trzecie miejsca wewnątrz urządzenia. Ich pojemność wynosi od 30 do 70 litrów.
Nowa koncepcja, opracowana we współpracy z hamburskim Uniwersytetem Nauk Stosowanych, wykorzystuje pokładowy system próżniowy, który znajduje się już w samolocie jako część instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rezultatem jest lekkie urządzenie (24 kg), które wygląda jak wózek stewardessy. Ma pojemność nawet 150 litrów i może być łatwo obsługiwany przez personel pokładowy. Koncepcja doczekała się fizycznego prototypu, który został pomyślnie przetestowany w rzeczywistych warunkach operacyjnych.
Crystal Cabin to jedyna międzynarodowa nagroda, która honoruje innowacje w dziedzinie wnętrz samolotów, przyznawana Senat Wolnego Miasta Hanzeatyckiego Hamburg z okazji największej na świecie wystawy wnętrz kabin, Aircraft Interiors Expo.
Airbus jest czołowym producentem samolotów, który oferuje pełną gamę maszyn przewożących od 100 do ponad 500 pasażerów, a także najbardziej nowoczesną, zróżnicowaną i paliwooszczędną linię produktów, jaka jest dostępna na rynku.
Źródło / Autor: Airbus

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne