Kategorie
Statystyki lotnisk

Lotnisko Wrocław: 26% wzrost w marcu

lotnisko-wroclaw

Wrocławskie lotnisko od początku roku utrzymuje znakomite wyniki. Marzec to kolejne potwierdzenie trendu – liczba pasażerów zwiększyła się o 26,3%. Wzrosty w ruchu pasażerskim zanotowano we wszystkich segmentach połączeń.

W marcu 2015 r. wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 161,8 tys. pasażerów – o 26,3% więcej niż w marcu 2014 r. Zwiększenie liczby podróżnych – podobnie jak w lutym i styczniu – zanotowano we wszystkich segmentach ruchu. Dzięki temu pierwszy kwartał 2015 roku wrocławskie lotnisko zamyka z wynikiem 23,4% wzrostu na wszystkich połączeniach.

City break? Jak najbardziej!

W marcu 2015 r. bardzo dobry wynik wypracowano w przypadku połączeń niskokosztowych, z których skorzystało 93,1 tys. podróżnych. To o 25,3% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Duże wzrosty zanotowano na trasach, które są głównie turystycznym celem podróży. Przykładowo linie lotnicze Ryanair zabrały do Rzymu 21,7% więcej pasażerów, na trasie do Barcelony przybyło 38,1% podróżnych, a do Paryża – również z Ryanairem – poleciało aż 52,7% więcej osób niż rok temu. Tradycyjnie wiele osób udaje się z Wrocławia na Wyspy Brytyjskie.

– Londyn, Liverpool czy Dublin to miasta niezmiennie oblegane przez pasażerów – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław. – W marcu obserwowaliśmy o 10% większe obłożenie na tych trasach, co oznacza, że wypełnienie samolotów na Wyspy wynosiło ponad 90%.

Wzmacnia się też inny trend. Ze statystyk lotniska wynika, że coraz chętniej wybieramy połączenia, które bardziej kojarzą się z odpoczynkiem. – Na własną rękę planujemy city break w Rzymie czy Barcelonie, a w nowym sezonie letnim, który już obowiązuje, do tych kierunków dojdzie południe Europy, czyli Alicante, Malaga, Kreta i Malta – dodaje.

W segmencie lotów krajowych wrocławskie lotnisko obsłużyło 34,8 tys. pasażerów. Ten wynik przełożył się na 56% wzrostu liczby pasażerów (porównując marzec 2015 r. do marca 2014 r.). Ogromny wpływ na ten znakomity rezultat miały linie Ryanair, które od ponad roku oferują loty z Wrocławia do Warszawy Modlin. Irlandzki przewoźnik lata na tej trasie dwa razy dziennie – rano i po południu – a na przełomie kwietnia i maja wprowadzi kolejny rejs w piątek w południe. Powodem jest zwiększone zapotrzebowanie na loty przed weekendem.

Z przesiadką w świat

Stabilnie rozwija się też segment sieciowych połączeń międzynarodowych. 26,7 tys. obsłużonych w marcu 2015 r. pasażerów przełożyło się na 0,8% wzrostu w stosunku do marca 2014 r. Największe wzrosty zanotowały linie lotnicze Lufthansa na trasie do Frankfurtu oraz do Monachium.

– Lotniska tych miast są równocześnie dużymi hubami przesiadkowymi. Pasażerowie otrzymują możliwość szybkiej i wygodnej przesiadki, dzięki której mogą polecieć w każdym niemal kierunku – mówi Jarosław Sztucki. – Ofertę lotów przesiadkowych uzupełnia połączenie do Kopenhagi. Dzięki temu przed pasażerami latającymi z Wrocławia otwiera się cały świat.

Z powodu rosnącego zainteresowania pasażerów w sezonie letnim 2015 linie SAS wprowadziły na trasie do Kopenhagi większe samoloty. Zwiększenie oferowania zapowiedziały również linie Lufthansa na trasie do Frankfurtu, które od 20 kwietnia uruchomią dodatkowy rejs o godz. 19.15 i wprowadzą większe samoloty.

W marcu 2015 r. z połączeń czarterowych skorzystało blisko 7 tys. pasażerów – to o 48,9% więcej niż w marcu 2014r.

Źródło / Autor: Lotnisko Wrocław

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne