Kategorie
News Świat

Pierwszy lot polskiego odrzutowca Flaris Lar 1 już wkrótce

FLARIS_LAR_1

Najmniejszy na świecie samolot FLARIS LAR 1, który powstał w polskiej firmie, wzbije się po raz pierwszy w powietrze już za kilka tygodni! Pierwszym pilotem, który zasiądzie za jego sterami, będzie pułkownik Henryk Szkudlarz. Flaris wystartuje z lotniska w Bydgoszczy, gdzie obecnie przechodzi testy naziemne.
W Podgórzynie koło Jeleniej Góry powstał najmniejszy na świecie, kilkuosobowy samolot odrzutowy o bardzo lekkiej, kompozytowej konstrukcji w kształcie kropli. Nazywa się FLARIS LAR 1 i będzie mógł startować oraz lądować nawet na bardzo małych lotniskach trawiastych. Odrzutowiec został zaprojektowany do celów cywilnych, ale jego osiągi sprawiają, że maszyna może znaleźć liczne zastosowania wojskowe. Między innymi jako samolot kurierski dla kadry dowódczej, prowadzenia łączności i rozpoznania czy też szkolenia podstawowego i zaawansowanego w zakresie najnowszej nawigacji lotniczej. W planach jest także budowa wersji bezzałogowej samolotu LAR 1 Bis dla potrzeb rozpoznania. Osiągi samolotu umożliwią wykorzystanie go w kategorii HALE.
Obecnie trwają testy naziemne odrzutowca – kołowania i rozbiegi. Ale już za kilka tygodni producent Flarisa firma METAL-MASTER planuje oblot samolotu.
– Wielu sympatyków naszego samolotu pyta o możliwość obserwacji jego pierwszego lotu. Przewidujemy jednak pokaz Flarisa w powietrzu dopiero po pierwszej serii lotów testowych – zapowiada Rafał Ładziński, pomysłodawca i producent odrzutowca.
– Dziękujemy jednocześnie za wszystkie słowa wsparcia, jakie licznie otrzymujemy. To również dzięki naszym fanom, po sześciu latach wytężonej pracy, Flaris wzbije się w powietrze – dodaje dyrektor projektu Flaris, Rafał Ładziński.

Źródło / Autor: Flaris

Zdjęcie: Flaris

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne