Kategorie
News Świat

Airbus Defence and Space zapowiada przesunięcie satelity Skynet 5 w celu zapewnienia wojskowej łączności satelitarnej w regionie Azji i Pacyfiku

Airbus Defence and Space

Na konferencji Satellite 2015 firma Airbus Defence and Space zapowiedziała przesunięcie swojego satelity Skynet 5A. Umożliwi to świadczenie usług bezpiecznej łączności satelitarnej w nowym obszarze od połowy 2015 r.

Airbus Defence and Space jest właścicielem i operatorem konstelacji ośmiu satelitów Skynet działających w paśmie X oraz sieci naziemnej, która zapewnia łączność poza linią wzroku (Beyond Line of Sight, BLOS) na potrzeby brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Kontrakt zezwala też innym krajom NATO i rządom sojuszniczym używanie systemu Skynet w celu uzupełnienia istniejących usług. Airbus Defence and Space dzierżawi też transpondery w satelicie Anik G1 firmy Telesat, które działają w paśmie X i obejmują zasięgiem obie Ameryki oraz część Pacyfiku, w tym Hawaje i Wyspę Wielkanocną.

Skynet 5A przesunie się o około 67 000 km z położenia 6°E (nad Europą, Bliskim Wschodem i Afryką) do nowego położenia 97°E, dzięki czemu usługi zabezpieczonej łączności satelitarnej Skynet w paśmie X będą dostępne po raz pierwszy we wschodniej części regionu Azji i Pacyfiku, m.in. w Australii.

Skynet to obecnie jedyny system wojskowej łączności satelitarnej należący do operatora komercyjnego. Zapewnia zabezpieczone usługi komunikacji satelitarnej w paśmie X, czyli zakresie częstotliwości odpornym na tłumienie sygnałów przez opady deszczu i zarezerwowanym przede wszystkim do zastosowań wojskowych i rządowych. System Skynet 5 zapewnia też usługi UHF, idealne dla użytkowników, którzy są na granicy zasięgu taktycznego i potrzebują mobilnej, prostej w użyciu transmisji głosu i danych. Usługi UHF pozostaną dostępne podczas przesuwania satelity.

Skynet wspiera operacje MILSATCOM na całym świecie, zwłaszcza w obszarach odosobnionych, w których brakuje infrastruktury komunikacyjnej, oraz na środku oceanu, z dala od lądu i szlaków żeglugowych, przez co nadaje się idealnie do platform morskich i powietrznych.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat