Kategorie
Tematy tygodnia

Airbus Defence and Space dostarcza moduł napędowy i naukowy sondy LISA Pathfinder do końcowych testów

LISA_Pathfinder_mission1

Moduł napędowy i naukowy sondy LISA Pathfinder po raz ostatni opuszczają granice Wielkiej Brytanii. Airbus Defence and Space, druga największa na świecie firma kosmiczna, dostarczy dwa moduły do IABG (Industrie Anlagen Betriebs Gesellschaft) w pobliżu Monachium, gdzie zostaną poddane końcowym testom na poziomie systemowym. Sonda ma być wyniesiona jeszcze w tym roku przez europejską rakietę Vega z Korou w Gujanie Francuskiej. LISA Pathfinder to pierwsza misja naukowa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) prowadzona przez Wielką Brytanię od czasu wystrzelenia sondy Giotto w 1985 roku.

W najbliższych tygodniach moduł naukowy zostanie zintegrowany z instrumentem o nazwie LISA Test Package Core Assembly (LCA), który został zbudowany przez konsorcjum europejskich uniwersytetów, instytutów i firm pod kierunkiem Airbus Defence and Space Germany. Statek przejdzie następnie serię prób środowiskowych, które mają potwierdzić jego przydatność do lotu w kosmosie. Będą to m.in. próby termiczne i akustyczne oraz testy właściwości masowych.

Misją sondy LISA Pathfinder jest zbadanie niezwykle precyzyjnych technologii, które zostaną wykorzystane w późniejszym, znacznie większym projekcie pierwotnie nazywanym LISA (Laser Interferometric Space Antenna), czyli w obserwatorium fal grawitacyjnych. Do technologii tych należą dwie zawieszone elektrostatycznie „masy testowe” w postaci złotych sześcianów o boku 4,5 cm, połączone interferometrem laserowym, które mogą mierzyć ruchy na odległość jednej stutysięcznej średnicy włosa, oraz silniki tak niewielkich rozmiarów, że na Ziemi potrzeba by ich tysiąca, żeby podnieść kartkę papieru.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat