Kategorie
Tematy tygodnia

Nowa droga szybkiego zjazdu na Lotnisku Chopina

Otwarcie N1

Na Lotnisku Chopina została oddana do użytku nowa droga kołowania szybkiego zjazdu DKN1. Pozwoli ona szybciej opuszczać drogę startową DS1 statkom powietrznym lądującym od strony Ursusa.

Nowa droga szybkiego zjazdu zlokalizowana jest w pobliżu skrzyżowania drogi startowej DS1 (11-29) z drogami kołowania DKA, DKJ, DKT. Umożliwia samolotom zkołowanie z drogi startowej z większą prędkością niż dotychczas używane drogi kołowania DKN2 i DKN3.

Samoloty lądujące na pasie 11 mogą teraz bezpieczniej i szybciej opuszczać drogę startową, co zwiększa przepustowość pola manewrowego lotniska i poprawia bezpieczeństwo operacji lotniczych. Przełoży się to również na zmniejszenie poziomu hałasu, ponieważ silniki samolotów krócej będą pracować na tzw. ciągu wstecznym.

To kolejna inwestycja zakończona na Lotnisku Chopina w ostatnich tygodniach. Z końcem stycznia uruchomiona została nowa płyta postojowa PPS13 przeznaczona do odladzania samolotów. Natomiast w październiku do użytku oddana została płyta PPS12 przeznaczona do obsługi samolotów cargo oraz nowy fragment drogi kołowania DKA.

W lutym przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, zarządzające Lotniskiem Chopina, podpisało umowę z bankiem Pekao SA na emisję obligacji o wartości 600 mln zł. Pozyskane w ramach emisji środki zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę terminala pasażerskiego, modernizację i przebudowę płaszczyzn lotniskowych oraz dokończenie budowy pięciogwiazdkowego hotelu Renaissance. Planowany całkowity koszt planu inwestycyjnego realizowanego do 2016 r. będzie wynosił ok.  800 mln zł.
Źródło / Autor: Lotnisko Chopina
Zdjęcie: Lotnisko Chopina

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne