Kategorie
News Polska

6. BPD: Poligon przeciwlotników

szkolenie

Przez dwa tygodnie szkolili się na poligonie w Nowej Dębie przeciwlotnicy z 6 Brygady Powietrznodesantowej.
Podczas poligonu spadochroniarze, których trzon stanowili żołnierze krakowskiego 6 batalionu dowodzenia, wzięli udział w szeregu szkoleń ogniowych i zajęć taktycznych. Priorytetem baterii przeciwlotniczej były strzelania artyleryjskie z armat ZU-23-2 oraz rakietowe przy użyciu przenośnego zestawu rakietowego Grom.

Z armat spadochroniarze strzelali do celów naziemnych, którymi były tarcze pozorujące lekko opancerzone transportery. Do zniszczenia takiej tarczy, położonej w odległości około kilometra od armaty, żołnierze mieli 24 naboje o kalibrze 23 milimetrów. Z broni tej wykonano również strzelania do celów powietrznych. W tym przypadku była to tarcza symulująca śmigłowiec w zawisie, którą przeciwlotnicy musieli zniszczyć mając do dyspozycji 40 sztuk amunicji na armatę.

Na poligonie w Nowej Dębie swoje umiejętności mogli sprawdzić także żołnierze, których głównym uzbrojeniem są przenośne zestawy rakietowe Grom. Rakieta odpalona do położonej w odległości około 2.5 kilometra tarczy symulującej śmigłowiec niezawodnie trafiła w cel.

Źródło: 6. BPD
Autor: kpt. Marcin Gil
Zdjęcie: Marcin Krzystoń

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska