infolotnicze.pl

Airbus Defence and Space i partnerzy zrealizują projekt globalnej łączności o nazwie MUSTANG

Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space rozpoczął pracę nad projektem komunikacji maszynowej o nazwie MUSTANG we współpracy z firmami SIGFOX i SYSMECA oraz centrum badawczym CEA-Leti. Projekt skupia się na niedrogiej wymianie krótkich wiadomości na szybko rosnącym rynku M2M (machine-to-machine), a jego celem jest opracowanie innowacyjnego, hybrydowego, naziemno-satelitarnego rozwiązania dostępowego na potrzeby Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT), które umożliwi spójną i powszechną komunikację na całym świecie.

Projekt, wspierany przez francuską Dyrekcję Generalną ds. Przedsiębiorstw (DGE), będzie dofinansowany ze środków publicznych w ramach Programu Inwestycji w Przyszłość (PIE) zarządzanego przez Komisję Generalną ds. Inwestycji (CGI) oraz francuskie ministerstwo odpowiedzialne za sprawy cyfrowe. Strategicznym celem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania naziemno-satelitarnego, które zdobędzie znaczny udział w światowym rynku IoT, zapewniając francuskim firmom strategiczny przyczółek w tym rosnącym obszarze zastosowań.

Internet Rzeczy to sieć setek połączonych urządzeń, które ułatwią i zrewolucjonizują nasze codzienne życie. Jednak pełen potencjał IoT można osiągnąć tylko poprzez odpowiednie zaadaptowanie sieci, mówiąc ściślej – poprzez zaoferowanie niedrogiej łączności mobilnej w każdym miejscu i o dowolnej porze.

Łącza satelitarne będą używać dedykowanego protokołu komunikacyjnego, aby zapewnić szeroki zasięg z wykorzystaniem niewielkiego terminala, a pasma ISM 868 i 915 MHz posłużą do komunikacji z naziemną siecią SIGFOX. Terminal satelitarno-naziemny będzie automatycznie przełączał się między dwoma kanałami komunikacji w zależności od dostępu zasobów w obszarach, w których znajdą się urządzenia podłączone do sieci.

Trzyletni projekt będzie składał się z opracowania chipsetu modemu terminala, optymalizacji protokołów komunikacyjnych oraz weryfikacji systemu poprzez demonstrację działania w samolocie.

Cele wydajnościowe zostaną osiągnięte głównie poprzez rozwój technologii obwodów scalonych oraz protokołów komunikacyjnych do przekazywania krótkich wiadomości.

Rozwiązanie oparte na naziemnych i satelitarnych technologiach komunikacyjnych umożliwi urządzeniom komunikację w skali globalnej, oferując użytkownikom w pełni zintegrowaną i zoptymalizowaną, niedrogą usługę wymiany krótkich wiadomości.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space


Opublikowano

w

przez