Kategorie
Tematy tygodnia

Airbus Defence and Space zbuduje satelitę SES-14

Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space, druga co do wielkości firma kosmiczna na świecie, otrzymała od SES, jednego z wiodących operatorów satelitarnych na świecie, kontrakt na zaprojektowanie i opracowanie SES-14, wysoce innowacyjnego satelity komunikacyjnego.

SES-14 jest pierwszym satelitą o wysokiej mocy w klasie do 4 ton. Będzie on oparty na niezwykle niezawodnej platformie Eurostar firmy Airbus Defence and Space w wersji E3000e, która podczas manewrów podnoszenia orbity wykorzystuje wyłącznie napęd elektryczny dzięki technologii umożliwiającej zmniejszenie ciężaru przy bardzo dużym ładunku.

Misja satelity, łączącego wysoką moc i elastyczność, będzie miała podwójny charakter. Pierwsza część misji to szeroka wiązka w pasmach C i Ku dla Ameryki Północnej i Południowej plus łącze z Europą, natomiast druga to satelita o wysokiej przepustowości (High Throughput Satellite – HTS) nadający wiele wiązek użytkowników, który łączy procesor pokładowy z obsługą wielu wiązek na terenie Ameryki Północnej i Południowej oraz Północnego Atlantyku.

Na pokładzie SES-14 znajdzie się siedem anten. Satelita będzie miał masę startową wynoszącą 4 200 kg i moc elektryczną 16 kW. Start satelity jest zaplanowany na koniec roku 2017, a jego elektryczny napęd pozwoli mu dotrzeć na orbitę geostacjonarną w cztery miesiące, w zależności od typu wykorzystywanej wyrzutni. Jego nominalna pozycja operacyjna to 47,5/48 stopni długości geograficznej zachodniej. Jest on zaprojektowany tak, aby pozostać w eksploatacji na orbicie przez ponad 15 lat.

SES-14 jest 12 satelitą Eurostar i drugim w pełni elektrycznym satelitą zamówionym przez SES w firmie Airbus Defence and Space. Dziewięć satelitów tego typu znajduje się obecnie w eksploatacji, a dwa są w budowie.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat