Kategorie
News Polska

Inspektorzy Wojsk Lądowych Polski i Niemiec w Centrum Weterana

334

W środę 22 stycznia 2015, w godzinach popołudniowych, odbył się w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa briefing prasowy z udziałem Inspektorów Wojsk Lądowych Polski i Niemiec.
Podczas briefingu niemiecki inspektor generał Kasdorf zapowiedział udział niemieckich żołnierzy w ćwiczeniach w Polsce, m.in. w czerwcowych manewrach „Sabre Strike”, organizowanych przez Europejskie Dowództwo Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Z jednostkami Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód będą ćwiczyć żołnierze z 1 Dywizji Pancernej z Hanoweru. Niemiecki inspektor dodał, że w ćwiczeniach wezmą udział nie tylko żołnierze z dowództw i sztabów, ale również jednostki bojowe, co najmniej batalion. Generał Kasdorf zwrócił uwagę, że NATO tuż po wrześniowym szczycie rozpoczęło działania na rzecz podniesienia gotowości wojsk państw członkowskich. Do tymczasowych sił natychmiastowego reagowania wydzielono jednostki z Niemiec, Holandii i Norwegii. Kwatera główna tych sił będzie znajdować się w Niemczech. „Przygotowujemy nasze jednostki nie tylko w Niemczech. Chcemy je wysłać także do Polski, by dać jasny sygnał, że jesteśmy gotowi reagować bardzo szybko i że będziemy tu, kiedy to będzie konieczne” – podkreślił niemiecki generał.
Inspektorzy, po spotkaniu dziennikarzami, zapoznali się także z działalnością Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz oddali honory polskim żołnierzom poległym w działaniach poza granicami państwa.

Źródło: CWDPGP
Autor: dr Anna Pastorek
Zdjęcie: Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa (Piotr Jaszczuk)