Kategorie
News Polska

IWsp SZ: Armia dyscypliną stoi

26346

20-21.01.2015. Bydgoszcz. 360 żołnierzy – rzeczników dyscyplinarnych z jednostek wojskowych z całej Polski zjechało do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych na odprawę szkoleniowo-metodyczną.

W Kinoteatrze IWsp SZ przez dwa dni rzecznicy uzyskają podstawową wiedzę na temat stosowania wojskowych przepisów dyscyplinarnych. Wśród słuchaczy, obok ponad 100 żołnierzy z jednostek podległych szefowi IWsp SZ, zasiedli także reprezentanci z jednostek bezpośrednio podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Niejako w pigułce przekażemy Wam całą wiedzę na temat dyscypliny wojskowej – powiedział otwierając szkolenie płk Piotr Marks, szef Oddziału Komunikacji Społecznej IWsp SZ. – Ustawodawca nie przewidział wszystkich sytuacji, które mogą zaistnieć w tej dziedzinie naszego codziennego życia. Armia dyscypliną stoi, ale armia to ludzie. Tutaj jest miejsce, by przedyskutować i poznać interpretacje na temat wielu żołnierskich zachowań, z którymi możecie się zetknąć w trakcie pełnienia Waszych obowiązków. Zachęcam do aktywnego udziału w szkoleniu. Skorzystajcie z tego czym się z Wami dzielimy.

W programie odprawy, w pierwszym dniu szkolenia mjr Witold Kropkowski z OKS IWsp SZ przedstawił ogólne regulacje dotyczące ustawy o dyscyplinie wojskowej, funkcjonowania rzecznika dyscyplinarnego, wybranych zagadnień interpretacyjnych oraz szczegółów dotyczących raportu dyscyplinarnego w trybie uproszczonym i zwykłym.

Z kolei starszy specjalista Oddziału Prawnego IWsp SZ kmdr por. Eugeniusz Krępeć przybliżył uczestnikom wybrane zagadnienia postępowania dyscyplinarnego oraz zapoznał rzeczników dyscyplinarnych z istotnymi elementami czynności wyjaśniających. W ramach swojego wystąpienia omówił też właściwość do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego oraz przedstawił ogólną charakterystykę przestępstw i wykroczeń.

Uczestnicy odprawy mieli możliwość przedstawienia pytań i wątpliwości dotyczących przepisów dyscyplinarnych.

Odprawy szkoleniowo-metodyczne z zakresu stosowania wojskowych przepisów dyscyplinarnych są organizowane przez Inspektorat Wsparcia SZ cyklicznie co roku.

Źródło: IWsp SZ
Autor: Katarzyna Portianko-Gaca – WDK IWsp SZ
Zdjęcie: IWsp SZ

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska