Lotnisko Chopina: 18 proc. wzrost w ruchu czarterowym

W okresie od maja do września 2014 r. na Lotnisku Chopina zostało odprawionych 1 mln 64 tys. pasażerów czarterowych. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. Sezon zimowy będzie równie udany.

Największą popularnością wśród kierunków czarterowych cieszyła się Grecja (udział w ogólnej liczbie pasażerów czarterowych – 28 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się Turcja (19 proc.), Hiszpania (15 proc.), Egipt (11 proc.), Tunezja (5 proc.), Bułgaria (5 proc.), Portugalia (3 proc.), Włochy (3 proc.), Izrael (3 proc.) oraz Maroko (2 proc.). Najczęściej odwiedzanymi przez podróżnych destynacjami były Antalya (118 tys. pasażerów), Rodos (62 tys.), Hurghada (55 tys.), Heraklion (55 tys.) oraz Bodrum (44 tys.).

Największy wzrost przewozów wśród głównych kierunków czarterowych odnotowano w przypadku Grecji – aż o 39 proc. w stosunku do tego samego okresu przed rokiem.

Pięciu największych przewoźników czarterowych pod względem liczby pasażerów przewiezionych na Lotnisku Chopina w okresie od maja do września 2014 r. to kolejno: Enter Air (338 tys. pasażerów), Travel Service (253 tys.), Small Planet (171 tys.), Travel Service Polska (94 tys.) oraz Eurolot (44 tys.).

Szczyt sezonu na warszawskim lotnisku przypadł na sierpień, kiedy to liczba odprawionych pasażerów czarterowych wyniosła 259 tys.

Sezon Zima 2014/15 również zapowiada się na udany dla sektora czarterowego. Polskie Linie Lotnicze LOT zapowiedziały na ten sezon ponad 300 lotów czarterowych realizowanych na Boeingach 787 Dreamliner do 10 egzotycznych destynacji. LOT będzie wykonywał bezpośrednie loty do: ‪La Romany na Dominikanie, Bangkoku‬ i ‎Krabi‬ w Tajlandii, ‎Varadero‬ i Santa Clary na Kubie, ‎Cancun‬ w Meksyku, ‎Colombo w Sri Lance‬, Ho Chi Minh w Wietnamie, na ‎Zanzibar‬ w Tanzanii oraz do Durbanu w ‎RPA‬.

Bezpośrednie loty do Dominikany i Meksyku uruchamia również biuro podróży Tui, które operować będzie na własnych samolotach B767 oraz B787. Natomiast linie lotnicze Smartwings uruchomiły sprzedaż biletów indywidualnych na obsługiwane przez siebie trasy na Wyspy Kanaryjskie.

Chopin Airport-at-Dusk

Źródło / Autor: Lotnisko Chopina

Zdjęcie: Lotnisko Chopina