Indonezja kupuje 11 śmigłowców Airbus Helicopters AS565 MBe Panther

Zdolności do wykonywania misji i ekonomiczność śmigłowców Airbus Helicopters AS565 MBe Panther zostały ponownie docenione dzięki zamówieniu Indonezji na 11 śmigłowców, które używane będą do zadań zwalczania okrętów podwodnych.
Plan zakłada dostawy śmigłowców AS565 MBe w ciągu trzech lat. Ich dostawa będzie realizowana przez Airbus Helicopters do PT Dirgantara Indonesia. Dzięki strategicznemu porozumieniu przemysłowemu pomiędzy dwoma partnerami, PT Dirgantara Indonesia będzie wyposażać te śmigłowce w urządzenia niezbędne do wykonania misji przed przekazaniem ich Marynarce Wojennej Indonezji. Wyposażenie obejmuje śmigłowcowy zanurzeniowy sonar aktywny dalekiego zasięgu (HELRAS) i elementy umożliwiające przenoszenie i zrzut torped – tworząc niezwykle skuteczny system przystosowany do operowania z baz lądowych i okrętów.
„Panther jest teraz jednym z najdoskonalszych w świecie lekkich/średnich śmigłowców bojowych do zwalczania okrętów podwodnych, dysponujących nowoczesnych wyposażeniem i zdolnościami operowania z korwet lub niewielkich fregat”, powiedział Philippe Monteux, odpowiedzialny w Airbus Helicopters za Region Azji Południowo-Wschodniej i Pacyfiku. „Jako nowoczesne rozwiązanie o pełnym zakresie możliwości śmigłowiec ten spełnia wymagania marynarki wojennej Indonezji i innych krajów w regionie. Dodatkowe korzyści to nasze partnerstwo z PT Dirgantara Indonesia i najlepszymi dostawcami urządzeń lotniczych”.
Zamówione śmigłowce dołączą do innych wiropłatów Airbus Helicopters używanych przez siły zbrojne Indonezji w celu obrony kraju na lądzie, na morzu i w powietrzu. Flota ta składa się z lekkich śmigłowców szkolnych EC120 Colibri; lekkich uderzeniowych Fennec i BO-105; Panther służących do zwalczania okrętów podwodnych; a także używanych przez Siły Powietrzne wiropłatów Puma i Super Puma. Siły Powietrzne Indonezji wkrótce odbiorą EC725 do zadań ratownictwa bojowego.
Porozumienie zostało zawarte z PT Dirgantara Indonesia jako efekt długotrwałej współpracy i strategicznego sojuszu z Airbus Helicopters. Prezes PT Dirgantara Indonesia, Budi Santoso wyjaśnia: „Najnowszy kontrakt pokazuje siłę i skuteczność naszego handlowego i przemysłowego partnerstwa z Airbus Helicopters. Razem jesteśmy zdolni do wytwarzania i dostarczania najnowocześniejszych i ekonomicznie korzystnych rozwiązań dla rządu Indonezji, a jednocześnie angażować znaczne środki w rozwój indonezyjskiego przemysłu”.

AS565 MB Copyright Marine Nationale

Źródło / Autor: Airbus Helicopters

Zdjęcie: Airbus Helicopters / Marine Nationale