DVF 2000

DVF 2000 to niewielki aparat bezzałogowy klasy mini UAS/UAV napędzany silnikiem elektrycznym o niewielkiej sygnaturze akustycznej.

Przeznaczony jest do wykonywania misji dozoru zarówno nad lądami jak i nad morzami. Do jego obsługi wystarczy dwuosobowy zespół.

DVF 2000 może operować w odległości do 40 kilometrów od punktu kontrolnego przenosząc 1,5 kg ładunku i pozostając w powietrzu przez 1,5h.

W przypadku operowania na morzu do jego startu wykorzystywana jest katapulta, a lądowanie odbywa się przy pomocy liny lub siatki. Płozy pozwalają na lądowania w przygodnym terenie.
Pomimo swej niewielkiej masy maszyna cechuje się sporą wytrzymałością i może być użytkowana w każdych warunkach pogodowych i w trudnym terenie.
Lot może odbywać się nawet przy silnym wietrze i przy temperaturze ponad 50 stopni Celsjusza.

DVF 2000 porusza się po wcześniej zaplanowanej trasie, która może być zmieniona w trakcie lotu. Naziemna stacja kontroli (ground control station (GCS)) pozwala również na manualne sterowania aparatem jeśli zaszłaby taka potrzeba.

Ładunek jaki może przepościć DVF 2000 podłączany jest do platformy na zasadzie plug-and-play co przekłada się na możliwość szybkiej integracji nowego wyposażenia. Kamery do obserwacji dziennej lub nocnej są zainstalowane w żyroskopowo stabilizowanej głowicy obserwacyjnej, która niweluje negatywny wpływ aparatu na jakość zbieranego materiału i jak i sterowanie samym aparatem.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne DVF 2000:
– długość: 1,2 m
– rozpiętość: 3 m
– max. masa startowa: 10 kg
– max. ładunek: 1,1 kg
– napęd: 1 silnik elektryczny
– minimalna / maksymalna prędkość przelotowa: 17-27 m/s
– pułap przelotowy: 150 m
– pułap maksymalny: 2500 m
– czas operowania: 90 minut
– zasięg: 5/20 km
– maksymalna prędkość wiatru na ziemi: 10-12 m/s
– zasilanie: baterie LiPo (Lithium Polymer)
– masa katapulty: 30 kg
– wymiary katapulty: 2 m dł. x 1,2 m sz. x 0,8 m wys.
– czas przygotowania do lotu aparatu: poniżej 2 minut
– całkowity czas przygotowania systemu: poniżej 10 minut
– temperatura operowania i przechowywania: od 0 do 50 stopni Celsjusza

DVF 2000

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii

dr Krzysztof Kuska

Źródło: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space