DGRSZ: ZLOT w Krzesinach

Najważniejsi dowódcy w polskim lotnictwie wojskowym uczestniczą w dorocznym kursie szkoleniowo metodycznym „ZLOT–2014”. W pierwszym dniu szkolenia, w trakcie lotów na 21 Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach, najpierw zaliczyli egzamin z umiejętności pilotażowych i bojowych. Po wylądowaniu w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego złożyli meldunki Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lechowi Majewskiemu. Początek „ZLOTU” tradycyjnie upamiętniło grupowe zdjęcie.zdjęcie – ZLOT w KrzesinachKurs ZLOT 2014
Następnie w Kiekrzu, w ośrodku należącym do 31 BLT, dowódcy skrzydeł, baz, eskadr i grup działań lotniczych reprezentujący Siły Powietrzne, Wojska Lądowe i Marynarkę Wojenną poddani zostali sprawdzianowi wiedzy specjalistycznej. Komisja składająca się z oficerów ISP oceni znajomość prawa lotniczego, zasad planowania i monitorowania lotów procedur operacyjnych, nawigacji ogólnej i radionawigacji, łączności i eksploatacji statków powietrznych.

Ostatnią fazą przedsięwzięcia będzie szkolenie metodyczne. W tym roku tematem przewodnim ZLOTU jest realizacja zadań lotniczych w nowych strukturach organizacyjnych. Dla uczestników kursu zaplanowano m.in. wykłady na temat przyszłości lotnictwa wojskowego, eksploatacji statków owietrznych, wniosków z udziału w zintensyfikowanych szkoleniach z sojusznikami, bezpieczeństwa lotów, zagranicznych misji naszych lotników.

Uczestnikami „ZLOTU-2014” są przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Sztabu Generalnego WP, Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, Inspektoratu Wsparcia SZ, Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwa Komponentu Lotniczego, Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego SZRP, Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZRP i innych instytucji. Dzięki temu kurs kierowniczej kadry lotnictwa sił zbrojnych stanowi podstawę do wypracowania kierunków działalności służbowej w jednostkach lotniczych w nadchodzącym roku.

najlepsze-grupowe

Źródło: DGRSZ

Autor: płk Artur Goławski

Zdjęcie: Piotr Łysakowski, Mirosław C. Wójtowicz