DGRSZ: O współpracy polskich i holenderskich lotników

Na zaproszenie Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Polskę i nasze dowództwo odwiedził 24 października gen. broni pil Alexander Schnitger, dowódca Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych.zdjęcie – O współpracy polskich i holenderskich lotnikówWizyta gen. Schnitgera
Z gen. broni pil. Lechem Majewskim gen. Schnitger rozmawiał o obecności holenderskiego kontyngentu lotniczego w 22 BLT, wspólnych szkoleniach lotników oraz udziale polskich lotników w organizowanych w Holandii co roku wielonarodowych ćwiczeniach Frisian Flag. Podczas konferencji z kierowniczą kadrą DGRSZ wysłuchał prezentacji o nowym systemie kierowania i dowodzenia wojskiem, o odbywających się i planowanych wielonarodowych ćwiczeniach naszych wojsk oraz o Inspektoracie Sił Powietrznych, Siłach Powietrznych i obecności pododdziałów lotniczych państw NATO w bazach na terenie Polski.

Generał Majewski podkreślił, że polscy żołnierze współpracują z Holendrami od dawna i są wdzięczni za wsparcie udzielone w okresie dochodzenia do członkostwa w NATO. Generał Schnitger z zadowoleniem ocenił możliwość wspólnego szkolenia holenderskich lotników z polskimi pilotami podczas misji Baltic Air Policing. „Szczególnie cenne są wspólne briefingi i debriefingi pilotów. Nasi żołnierze wymieniają opinie i doświadczenia. Dzięki temu działamy bezpieczniej i efektywniej”.

Po wizycie w DGRSZ generał Schnitger odwiedził Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwo-Komponentu Powietrznego. Wcześniej (23 października) gościł wśród podwładnych stacjonujących od początku września 2014 roku w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego, gdzie zapoznał się z warunkami służby i zadaniami holenderskiego komponentu.

m3_2

Źródło: DGRSZ

Autor: ppłk Artur Goławski

zdjęcie: Mirosław C. Wójtowicz